شارژ ussd، شارژ مستقیم، کارت شارژ

وبسایت اطلاع رسانی وبسایت فروش کارت شارژ نیکا

صفحه نخست | مطالب گذشته | خرید شارژ ایرانسل، همراه اول، رایتل، تالیا، وایمکس ایرانسل | پرداخت قبوض                                    www.ussdcharg.ir

شارژ الکترونیکی ایرانسل،همراه اول،رایتل،تالیا

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

شناسايي ابزار برون سپاري نظارتي سرويس هاي كاربردی

موج سوم برون سپاري فناوري اطلاعات سازمان هاي كوچك، متوسط و حتي بزرگ را با علاقه شديدي به اينترنت در فرم نظارت سرويس هاي كاربردي مواجه كرده است. فراهم آورندگان سرويس هاي كاربردي، كاربران گوناگون خود را به مدل دسترسي مبتني بر اشتراك از طريق اينترنت و يا شبكه هاي خصوصي مجازي براي كاربرد هاي مديريت شده متمركز پيشنهاد مي دهند.تمايل فراهم آورندگان سرويس هاي كاربردي به مدل هاي از پيش قيمت گذاري شده كاربران، دسترسي به كاربردها و توانايي هاي آن ها و سرويس هاي مديريتي با ارزش افزوده مي باشد. اين مقاله به اين بحث مي پردازد كه ASP ها يك راه حل الكترونيكي را پيشنهاد مي دهند، كه اين مورد در عمل تفاوت زيادي با تجارب كلاسيك برون سپاري ندارد. اين مقاله به شناسايي ابزار ASP در چند مورد مطالعاتي مي پردازد كه از يك مدل مفهومي محتمل الوقوع كه تئوري وابستگي منابع، تئوري مبتني بر منابع، تئوري تراكنش هزينه و تئوري نمايندگي ها را تركيب مي كند استفاده مي كند .

An Exploration of the Application Service Provision Outsourcing Option
The third wave of IT outsourcing has reached small, medium-sized, but also large organisations, with a storm of interest via the Internet, in form of application service provision. Application service providers  (ASPs) offer multiple users a subscription-based access model via the Internet or a virtual private network to centrally managed applications. The appeal of ASPs are the per-user-pricing models, accessibility to applications and capabilities, and value-added management services. This paper argues that although ASPs offer an electronic solution, it does not differ much in practice from classical outsourcing practice. Using a conceptual contingency model that combines resource dependency theory, resource-based theory, transaction cost theory and agency theory this paper explores the ASP option in a number of case studies.
منبع:

www.rayaamoozesh.com

+ نوشته شده در  سه شنبه سوم دی ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

انتقال اطلاعات از طریق شبکه یی به نام بدن انسان ....

شبکه های داده ها می توانند انواع و اقسام گوناگونی داشته باشند. این شبکه ها را می توان با استفاده از برج هایی که پرچم های رنگارنگ بر فرازشان آویخته شده، کبوترهای نامه بر، پالس های الکتریکی عبورکننده در امتداد سیم ها یا تشعشع های فوق العاده لیزری در امتداد فیبرهای نوری ساخت. اما شاید عجیب تر از همه ایده استفاده از خود بدن انسان به عنوان یک شبکه باشد. اگرچه عجیب به نظر می رسد، اما سیستم هایی که از بدن انسان برای ایجاد ارتباط بین اسباب گوناگون استفاده می کنند، هم اکنون در دسترس قرار دارند و حتی می توانند کاملاً سودمند باشند.
پیشگام این راه، یک غول صنعتی ژاپنی به نام ماتسوشیتا است. سپتامبر سال گذشته «سیستم ارتباطی لامسه یی» با شعار «انتقال داده ها از طریق نوک انگشتان» توسط مسوولان این شرکت به کار افتاد. به بیان ساده این سیستم به کاربران خود اجازه می دهد با لمس یک دستگاه (Device) اطلاعات لازم را از حافظه آن برداشت کنند. سپس این اطلاعات در یک دستگاه جمع وجور که روی یک دستبند قرار گرفته است، ذخیره می شود و در صورت تمایل کاربر با لمس یک دستگاه دیگر به حافظه آن انتقال می یابد. جریانات بسیار ضعیف برای انتقال داده ها در سراسر سطح پوست مورد استفاده قرار می گیرند و سرعت انتقال فقط ۷/۳ کیلوبیت بر ثانیه است که بسیار آهسته تر از سرعت انتقال در یک مودم شماره گیر ارزیابی می شود.
حتی با وجود این، یک کارخانه ژاپنی به نام «تارائوکا سیکو» که سرمایه گذاری روی دستگاه های اندازه گیری را سرلوحه اهداف خویش قرار داده است، ترکیب فناوری یاد شده را در خطوط تولید ترازو، ثبت کننده و چاپگر الکترونیکی اش وارد کرده است. از آنجایی که این سیستم ها می توانند بدون فشار دادن کلید داده ها را وارد کنند، عملاً مورد استقبال فروشنده هایی قرار گرفته اند که با کالاهای حجیم از قبیل تکه های بزرگ گوشت و ماهی سر و کار دارند و الصاق بارکد را برای تسهیل شناسایی آنها مناسب نمی بینند. این فناوری به طور آزمایشی در چند انبار ماتسوشیتا مورد بهره برداری قرار گرفته است، ضمن اینکه سخنگوی شرکت از امیدهای فراوان مسوولان آن برای به کارگیری بیشتر این فناوری در آینده می گوید. قصد دارد تا همه مدار های لازم را به زودی روی یک تراشه واحد خلاصه کند.
● اولویت اول امنیت
Skinplex سیستم مشابه دیگری است که توسط یک شرکت تازه کار آلمانی به نام Ident Technology با هدف استعمال در کاربردهای امنیتی طراحی شده است. دستگاهی با یک کد شناسایی منحصر به فرد را که مثلاً در ساعت یا عینک تان جاسازی شده است، با خود حمل می کنید. به محض اینکه یک دریافت کننده را که مثلاً درون در یک خودرو کار گذاشته شده است لمس کنید، این کد از طریق پوست تان منتقل می شود. به گفته «استفان دونات» کارمند Ident Technology، «شیوه نوین انتقال داده ها از طریق بدن انسان در قیاس با یک فوب کلیدی بی سیم از امنیت بیشتری برخوردار است، زیرا سیگنال ها یا همان علائم پخش شده در فضا به هیچ وجه توسط یک دستگاه استراق سمع در همان نزدیکی ها قابل تجسس نخواهد بود. از این رو، معضل تامین امنیت در سیستم های ارتباطی با توسل به این فناوری تا حد قابل ملاحظه یی برطرف خواهد شد.»
علاوه بر مزایای امنیتی بالقوه، انتقال داده ها از دستگاهی به دستگاه دیگر از طریق پوست کاربر عملاً معضل تداخل امواج رادیویی را نیز به موازات گسترش دیگر ابزارهای «شبکه شخصی» که بر فناوری های بی سیم Wi-Fi و Bluetooth موجود استوارند، به حاشیه می راند. با تمام این اوصاف، چرا استقبال چندانی از این فناوری به عمل نیامده است؟ چند دلیل برای این وضعیت وجود دارد که یکی از آنها تازه بودن این فناوری است. به عنوان مثال، غول کامپیوتری مایکروسافت تازه در ژوئن سال ۲۰۰۴ توانست امتیاز انحصاری آن را برای انتقال داده ها از طریق پوست به دست آورد. معضل دیگر، نیاز این فناوری به برقراری تماس مستقیم با اسباب گوناگون است. فرستادن موسیقی به مجموعه یی از هدفون ها از طریق پوست عملاً امکانپذیر است، اما بدین معنا است که پوست باید دستگاه پخش کننده موسیقی را لمس کند. نگرانی های بهداشتی در مورد تلفن های همراه و دیگر منابع پرتوزا نیز معضل دیگری است که آمادگی کامل مردم را برای پذیرفتن ایده انتقال سیگنال ها از طریق پوست بدن زیر سوال می برد. «توماس زازوفسکی» محقق «موسسه فناوری فدرال سوئیس» در زوریخ ضمن بیان این مطلب بر لزوم اندیشیدن پیرامون راه های غلبه بر این قبیل معضلات تاکید می کند. علاوه بر همه موارد فوق، سرعت داده های قابل وصول نیز ممکن است بسیار آهسته باشد و در نتیجه ما را با معضلات تازه یی روبه رو سازد.
● رفع موانع با بهینه سازی فناوری
بسیاری از این اشکالات و موانعی که بر سر راه تکثیر فناوری به آنها اشاره شد، طرف توجه NTT غول ارتباطات از راه دور ژاپن واقع شده اند. به جای عبور دادن یک جریان الکتریکی از پوست، فناوری ابداعی NTT موسوم به RedTacton ، با القای نوسان های کوچک در حوزه الکتریکی موجود اما بسیار ضعیف بدن کار می کند که تا حد زیادی شبیه همان کاری است که رادیو هنگام مدوله کردن یک موج حامل برای انتقال صدا انجام می دهد. این بدان معناست که انتقال دهنده نیازی به برقراری تماس مستقیم با پوست ندارد، بلکه می تواند در جیب یا کیف پول باشد. این فناوری در صورت قرار گرفتن در لایه های چندگانه لباس که فاصله واقعی آن را از بدن به بیش از ۲۰ سانتی متر می رساند باز هم قادر به انجام وظیفه خواهد بود.
دریافت کننده گرداگرد یک کریستال الکترواپتیک قرار می گیرد که خواص اپتیکال یا نوری آن به تناسب تغییرات حوزه الکتریکی بدن تغییر می یابد. این تغییرات به وسیله یک حسگر لیزری و یک حسگر نوری کشف می شوند که پس از آن می توان از داده های انتقال یافته بهره برداری کرد. NTT می گوید داده ها با سرعت ۱۰ مگابیت بر ثانیه قابل انتقال است و بدین ترتیب بدن کاربر با ظرفیتی معادل ظرفیت یک شبکه اترنت (Ethernet) اداری قادر به انتقال داده ها است.
فناوری مورد اشاره در بالا می تواند همه انواع کاربردها را داشته باشد، زیرا این فناوری با اشیای بی جان از قبیل دیوارها، کف محوطه ها، اثاثیه منزل و حتی آب نیز کار می کند. به عنوان مثال، می توانید فایل های موسیقی را از حافظه رایانه شخصی خود به یک پخش کننده موسیقی در جیب تان انتقال دهید و در حالی که پشت میز تحریرتان نشسته اید، از شنیدن صدای آن لذت ببرید یا می توانید قفل یک در را با لمس کردن آن بگشایید. NTT به خود می بالد که هیچ نیازی به وارد کردن کارت های هوشمند در محل های ویژه یا گیج شدن در لابه لای انبوهی از کابل ها برای فراهم ساختن زمینه لازم جهت برقراری یک ارتباط سالم و ایمن بین دو دستگاه RedTacton نخواهد بود.
یک متخصص برنامه ریزی برای آینده در کارخانه BT که متصدی ارتباطات راه دور بریتانیا است، اعتقاد دارد «آینده ارتباطات مبتنی بر بدن انسان، خوب به نظر می رسد و ساختن دستگاه های بسیار پیشرفته یی که درون پوست یا روی پوست یک شخص قرار می گیرد و امکان برقراری ارتباط بین دو دستگاه یا ارتباط این دو با یک دستگاه سوم را در نزدیکی سطوح بیرونی بدن فراهم می سازد، میسر خواهد بود. درست همانطور که دسترسی به اینترنت دارای پهنای باند زیاد به برقراری ارتباط مناسب بین کارپرداز خطوط تلفن و مشترک اینترنت بستگی دارد، برقراری شبکه انتقال داده ها با محوریت بدن انسان نیز می تواند در صورت مجهز بودن به ابزار کافی، به تحقق یکی از آرزوهای دیرین فعالان حوزه ارتباطات بینجامد و به یکی از اصلی ترین رویاهای آنها جامه عمل بپوشاند.»
خوب است. تعبیر رویایی همچون رویای بالا شاید یک گام استثنایی در راه برقراری ارتباطات ایمن و قابل اعتماد باشد. «گوردون بل» محقق برجسته و فعال در «مرکز تحقیقاتی ناحیه خلیج مایکروسافت» در سانفرانسیسکو می گوید؛ «اینکه آیا بهره گیری از حوزه الکتریکی بدن انسان برای انتقال داده ها اجتناب ناپذیر خواهد بود یا خیر، پاسخی کاملاً روشن دارد. من تردیدی ندارم که در آینده شاهد پیشرفت های بسیار خوبی در این زمینه خواهیم بود.»
وی در عین حال می افزاید؛ «البته لااقل تا پنج سال دیگر نخواهیم توانست ارزیابی دقیقی از توانایی های بالقوه این فناوری ارائه دهیم، زیرا ظهور یک استاندارد قابل اعتنا در این حوزه نیازمند زمانی نسبتاً طولانی خواهد بود.» پرسشی که در پایان به ذهن ما خطور می کند این است که نام استاندارد جدید چه خواهد بود. در پاسخ باید گفت همان طور که پیش تر اعلام شد فناوری تازه در واقع ترکیبی از فناوری های کهنه و نو در حوزه ارتباطات از راه دور است. با این حساب، شاید الصاق نام هایی همچون Wi-Skin یا Body-Fi یا حتی Blueskin دور از تصور نباشد.

منبع:

Economist, Jun.۲۰۰۵
ترجمه؛ علی عبدالمحمدی
روزنامه اعتماد

+ نوشته شده در  سه شنبه سوم دی ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

مقدمه ای بر فایروال

فایروال وسیله ای است که کنترل دسترسی به یک شبکه را بنابر سیاست امنیتی شبکه تعریف می کند. علاوه بر آن از آنجایی که معمولا یک فایروال بر سر راه ورودی یک شبکه می نشیند لذا برای ترجمه آدرس شبکه نیز بکار گرفته می شود.
مشخصه های مهم یک فایروال قوی و مناسب جهت ایجاد یک شبکه امن عبارتند از:
۱) توانایی ثبت و اخطار:
ثبت وقایع یکی از مشخصه های بسیار مهم یک فایروال به شمار می شود و به مدیران شبکه این امکان را می دهد که انجام حملات را کنترل کنند. همچنین مدیر شبکه می تواند با کمک اطلاعات ثبت شده به کنترل ترافیک ایجاد شده توسط کاربران مجاز بپردازد. در یک روال ثبت مناسب ، مدیر می تواند براحتی به بخشهای مهم از اطلاعات ثبت شده دسترسی پیدا کند. همچنین یک فایروال خوب باید بتواند علاوه بر ثبت وقایع، در شرایط بحرانی، مدیر شبکه را از وقایع مطلع کند و برای وی اخطار بفرستد.
۲) بازدید حجم بالایی از بسته های اطلاعات:
یکی از تستهای یک فایروال، توانایی آن در بازدید حجم بالایی از بسته های اطلاعاتی بدون کاهش چشمگیر کارایی شبکه است. حجم داده ای که یک فایروال می تواند کنترل کند برای شبکه های مختلف متفاوت است اما یک فایروال قطعا نباید به گلوگاه شبکه تحت حفاظتش تبدیل شود.عوامل مختلفی در سرعت پردازش اطلاعات توسط فایروال نقش دارند. بیشترین محدودیتها از طرف سرعت پردازنده و بهینه سازی کد نرم افزار بر کارایی فایروال تحمیل می شوند. عامل محدودکننده دیگر می تواند کارتهای واسطی باشد که بر روی فایروال نصب می شوند. فایروالی که بعضی کارها مانند صدور اخطار ، کنترل دسترسی مبنی بر URL و بررسی وقایع ثبت شده را به نرم افزارهای دیگر می سپارد از سرعت و کارایی بیشتر و بهتری برخوردار است.
۳) سادگی پیکربندی:
سادگی پیکربندی شامل امکان راه اندازی سریع فایروال و مشاهده سریع خطاها و مشکلات است.در واقع بسیاری از مشکلات امنیتی که دامنگیر شبکه های می شود به پیکربندی غلط فایروال بر می گردد. لذا پیکربندی سریع و ساده یک فایروال، امکان بروز خطا را کم می کند. برای مثال امکان نمایش گرافیکی معماری شبکه و یا ابزرای که بتواند سیاستهای امنیتی را به پیکربندی ترجمه کند، برای یک فایروال بسیار مهم است.
۴) امنیت و افزونگی فایروال:
امنیت فایروال خود یکی از نکات مهم در یک شبکه امن است.فایروالی که نتواند امنیت خود را تامین کند، قطعا اجازه ورود هکرها و مهاجمان را به سایر بخشهای شبکه نیز خواهد داد. امنیت در دو بخش از فایروال، تامین کننده امنیت فایروال و شبکه است:
الف) امنیت سیستم عامل فایروال: اگر نرم افزار فایروال بر روی سیستم عامل جداگانه ای کار می کند، نقاط ضعف امنیتی سیستم عامل، می تواند نقاط ضعف فایروال نیز به حساب بیاید. بنابراین امنیت و استحکام سیستم عامل فایروال و بروزرسانی آن از نکات مهم در امنیت فایروال است.
ب) دسترسی امن به فایروال جهت مقاصد مدیریتی: یک فایروال باید مکانیزمهای امنیتی خاصی را برای دسترسی مدیران شبکه در نظر بگیرد. این روشها می تواند رمزنگاری را همراه با روشهای مناسب تعیین هویت بکار گیرد تا بتواند در مقابل نفوذگران تاب بیاورد.
● انواع فایروال
انواع مختلف فایروال کم و بیش کارهایی را که اشاره کردیم، انجام می دهند، اما روش انجام کار توسط انواع مختلف، متفاوت است که این امر منجر به تفاوت در کارایی و سطح امنیت پیشنهادی فایروال می شود.بر این اساس فایروالها را به ۵ گروه تقسیم می کنند.
۱) فایروالهای سطح مدار (Circuit-Level): این فایروالها به عنوان یک رله برای ارتباطات TCP عمل می کنند. آنها ارتباط TCP را با رایانه پشتشان قطع می کنند و خود به جای آن رایانه به پاسخگویی اولیه می پردازند.تنها پس از برقراری ارتباط است که اجازه می دهند تا داده به سمت رایانه مقصد جریان پیدا کند و تنها به بسته های داده ای مرتبط اجازه عبور می دهند. این نوع از فایروالها هیچ داده درون بسته های اطلاعات را مورد بررسی قرار نمی دهند و لذا سرعت خوبی دارند. ضمنا امکان ایجاد محدودیت بر روی سایر پروتکلها ( غیر از TCP) را نیز نمی دهند.
۲) فایروالهای پروکسی سرور: فایروالهای پروکسی سرور به بررسی بسته های اطلاعات در لایه کاربرد می پردازد. یک پروکسی سرور درخواست ارائه شده توسط برنامه های کاربردی پشتش را قطع می کند و خود به جای آنها درخواست را ارسال می کند.نتیجه درخواست را نیز ابتدا خود دریافت و سپس برای برنامه های کاربردی ارسال می کند. این روش با جلوگیری از ارتباط مستقیم برنامه با سرورها و برنامه های کاربردی خارجی امنیت بالایی را تامین می کند. از آنجایی که این فایروالها پروتکلهای سطح کاربرد را می شناسند، لذا می توانند بر مبنای این پروتکلها محدودیتهایی را ایجاد کنند. همچنین آنها می توانند با بررسی محتوای بسته های داده ای به ایجاد محدودیتهای لازم بپردازند. البته این سطح بررسی می تواند به کندی این فایروالها بیانجامد. همچنین از آنجایی که این فایروالها باید ترافیک ورودی و اطلاعات برنامه های کاربردی کاربر انتهایی را پردازش کند، کارایی آنها بیشتر کاهش می یابد. اغلب اوقات پروکسی سرورها از دید کاربر انتهایی شفاف نیستند و کاربر مجبور است تغییراتی را در برنامه خود ایجاد کند تا بتوان داین فایروالها را به کار بگیرد.هر برنامه جدیدی که بخواهد از این نوع فایروال عبور کند ، باید تغییراتی را در پشته پروتکل فایروال ایجاد کرد.
۳) فیلترهای Nosstateful packet: این فیلترها روش کار ساده ای دارند. آنها بر مسیر یک شبکه می نشینند و با استفاده از مجموعه ای از قواعد، به بعضی بسته ها اجازه عبور می دهند و بعضی دیگر را بلوکه می کنند. این تصمیمها با توجه به اطلاعات آدرس دهی موجود در پروتکلهای لایه شبکه مانند IP و در بعضی موارد با توجه به اطلاعات موجود در پروتکلهای لایه انتقال مانند سرآیندهای TCP و UDP اتخاذ می شود. این فیلترها زمانی می توانند به خوبی عمل کنند که فهم خوبی از کاربرد سرویسهای مورد نیاز شبکه جهت محافظت داشته باشند. همچنین این فیلترها می توانند سریع باشند چون همانند پروکسی ها عمل نمی کنند و اطلاعاتی درباره پروتکلهای لایه کاربرد ندارند.
۴) فیلترهای ٍStateful Packet: این فیلترها بسیار باهوشتر از فیلترهای ساده هستند. آنها تقریبا تمامی ترافیک ورودی را بلوکه می کنند اما می توانند به ماشینهای پشتشان اجازه بدهند تا به پاسخگویی بپردازند. آنها این کار را با نگهداری رکورد اتصالاتی که ماشینهای پشتشان در لایه انتقال ایجاد می کنند، انجام می دهند.این فیلترها، مکانیزم اصلی مورد استفاده جهت پیاده سازی فایروال در شبکه های مدرن هستند.این فیلترها می توانند رد پای اطلاعات مختلف را از طریق بسته هایی که در حال عبورند ثبت کنند. برای مثال شماره پورت های TCP و UDP مبدا و مقصد، شماره ترتیب TCP و پرچمهای TCP. بسیاری از فیلترهای جدید Stateful می توانند پروتکلهای لایه کاربرد مانند FTP و HTTP را تشخیص دهند و لذا می تواننداعمال کنترل دسترسی را با توجه به نیازها و سرعت این پروتکلها انجام دهند.
۵) فایروالهای شخصی: فایروالهای شخصی، فایروالهایی هستند که بر روی رایانه های شخصی نصب می شوند.آنها برای مقابله با حملات شبکه ای طراحی شده اند. معمولا از برنامه های در حال اجرا در ماشین آگاهی دارند و تنها به ارتباطات ایجاد شده توسط این برنامه ها اجازه می دهند که به کار بپردازند نصب یک فایروال شخصی بر روی یک PC بسیار مفید است زیرا سطح امنیت پیشنهادی توسط فایروال شبکه را افزایش می دهد. از طرف دیگر از آنجایی که امروزه بسیاری از حملات از درون شبکه حفاظت شده انجام می شوند، فایروال شبکه نمی تواند کاری برای آنها انجام دهد و لذا یک فایروال شخصی بسیار مفید خواهد بود. معمولا نیازی به تغییر برنامه جهت عبور از فایروال شخصی نصب شده (همانند پروکسی) نیست.
● موقعیت یابی برای فایروال
محل و موقعیت نصب فایروال همانند انتخاب نوع صحیح فایروال و پیکربندی کامل آن، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نکاتی که باید برای یافتن جای مناسب نصب فایروال در نظر گرفت عبارتند از:
▪ موقعیت و محل نصب از لحاظ توپولوژیکی: معمولا مناسب به نظر می رسد که فایروال را در درگاه ورودی/خروجی شبکه خصوصی نصب کنیم. این امر به ایجاد بهترین پوشش امنیتی برای شبکه خصوصی با کمک فایروال از یک طرف و جداسازی شبکه خصوصی از شبکه عمومی از طرف دیگر کمک می کند.
▪ قابلیت دسترسی و نواحی امنیتی: اگر سرورهایی وجود دارند که باید برای شبکه عمومی در دسترس باشند، بهتر است آنها را بعد از فایروال و در ناحیه DMZ قرار دهید. قرار دادن این سرورها در شبکه خصوصی وتنظیم فایروال جهت صدور اجازه به کاربران خارجی برای دسترسی به این سرورها برابر خواهد بود با هک شدن شبکه داخلی. چون شما خود مسیر هکرها را در فایروال باز کرده اید. در حالی که با استفاده از ناحیه DMZ، سرورهای قابل دسترسی برای شبکه عمومی از شبکه خصوصی شما بطور فیزیکی جدا هستند، لذا اگر هکرها بتوانند به نحوی به این سرورها نفوذ کنند بازهم فایروال را پیش روی خود دارند.
▪ مسیریابی نامتقارن: بیشتر فایروالهای مدرن سعی می کنند اطلاعات مربوط به اتصالات مختلفی را که از طریق آنها شبکه داخلی را به شبکه عمومی وصل کرده است، نگهداری کنند. این اطلاعات کمک می کنند تا تنها بسته های اطلاعاتی مجاز به شبکه خصوصی وارد شوند. در نتیجه حائز اهمیت است که نقطه ورود و خروج تمامی اطلاعات به/از شبکه خصوصی از طریق یک فایروال باشد.
▪ فایروالهای لایه ای: در شبکه های با درجه امنیتی بالا بهتر است از دو یا چند فایروال در مسیر قرار گیرند. اگر اولی با مشکلی روبرو شود، دومی به کار ادامه می دهد.معمولا بهتر است دو یا چند فایروال مورد استفاده از شرکتهای مختلفی باشند تا در صورت وجود یک اشکال نرم افزاری یا حفره امنیتی در یکی از آنها، سایرین بتوانند امنیت شبکه را تامین کنند.

منبع:

شبکه داده نما

+ نوشته شده در  سه شنبه سوم دی ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

تکنولوژی بکار رفته در cpu های دو هسته ای

در چندین ماه گذشته پیشرفت های جدیدی در طراحی پروسسورها، بویژه از طرف شرکت AMD حاصل شد. این شرکت علاوه بر اینکه یک cpu با طراحی کاملا ْ۶۴ بیتی عرضه کرد که باعث برتری یافتن این شرکت در بازار کامپیوترهای رومیزی پیشرفته گردید، همچنین در حذف کنترل کننده‌های حافظه (MCH) پیشقدم شد که در عملکرد Athlon ۶۴ و چیپهای optron یک پیشرفت قابل ملاحظه نسبت به پروسسورهای intel به حساب می‌آید. اینتل به طور متقابل پروسسور سازگار ۶۴ بیتی را عرضه نمود. به تازگی نیز هر دو شرکت پردازشگرهای دوهسته ای را عرضه نموده‌اند، این پروسسورها بهتر از آن چیزی که شما انتظار دارید کار می‌کنند. پروسسورهای اینتل و AMD هر دو دارای دو هسته پروسسور، در حال کار در یک قالب می‌باشند که هر یک از هسته‌ها بصورت مستقل توابع و پردازشهای داده را انجام می‌دهند (در مورد اینتل این مورد کامل تر است) و هر دو این هسته‌ها توسط نرم افزار سیستم عامل هم آهنگ می گردند.
در این مقاله سعی شده تا تکنولوژی که در این دو محصول استفاده شده و مقدار افزایش کارایی که شما می توانید از آنها انتظار داشته باشید بررسی گردد. در حال حاضر AMD فقط پروسورهای کلاس سرور opteron با دو هسته را بطور کامل به بازار عرضه کرده و بزودی Athlon ۶۴*۲ برای کامپیوترهای رومیزی را نیز به بازار عرضه می‌کند. در طرف مقابل اینتل در حال حاضر پنتیوم Extreme Edition ۸۴۰ رومیزی با دو هسته را به بازار عرضه نموده در حالی که خطهای تولید Pentium D و dual xeons هنوز متوقف نشده اند.
با توجه به اینکه پروسسورهای دو هسته‌ای در اصل یک سیستم چند پروسسوره که در یک قالب قرار گرفته اند، می باشد. اجازه بدهید اینک چندین تکنولوژی که در سیستم های چند پردازشگر استفاده می شود را مورد بررسی قرار دهیم.
● چند پردازشگرهای متقارن ( SMP (symmetric Multi processing
SMP روش مشترکی می باشد که چندین پردازشگر بطور جداگانه با یکدیگر در یک مادربرد کار می‌کنند. سیستم عامل با هر دو cpu تقریباً بطور یکسان کار می‌کند و کارهای مورد نیاز را به آنها ارجاع می‌دهد. چیپ‌های دوهسته ای جدید intel و AMD توانایی SMP را بصورت داخلی مورد توجه قرار داده‌اند. پروسسورهای سرور opteron دوهسته ای می‌تواند همچنین بصورت خارجی با دیگر چیپ‌های دوهسته ای ارتباط برقرار کند. (بشرط آنکه چیپ متقابل نیز دارای این خاصیت باشد)
محدودیت اصلیSMP در پشتیبانی سیستم عاملها و نرم افزارها از این تکنولوژی می‌باشد. خیلی از سیستم عاملها (مانند ویندوز XP سری خانگی ) توانایی پشتیبانی از SMP را ندارند و از دومین پردازشگر استفاده نمی‌کنند. همچنین بیشتر برنامه‌های پیشرفته بصورت تک رشته ای کار می‌کنند، در اصل در هر زمان فقط یک پردازشگر در حالت فعال می باشد. برنامه های چند رشته‌ای از پتانسیل موجود در سیستم‌های دو یا چند پرازشگر، می‌توانند نتایج مفیدتری بگیرند، ولی به صورت کامل عمومیت ندارد.
در گذشته intel و AMD سعی داشته‌اند تا تکنولوژی جدیدی مثل SMD را بیشتر برای پردازشگرهای سرور پیشرفته مانند opteron و Xeon استفاده نمایند ( البته تا قبل از پنتیوم ۳ )
● Hyperthreading
این تکنولوژی بصورت اختصاصی توسط اینتل در پردازشگرهای چند هسته‌ای بکار گرفته شده است. این تکنولوژی قبلاً نیز توسط این شرکت بکار گرفته ‌شده‌ بود. اینتل برای آنکه از منابع CPUبنحو بهتری استفاده نماید فقط قسمتهایی که کار پردازش اطلاعات را انجام می دهد را تکثیر کرده است. یعنی آنکه منابع داده در داخل CPU بصورت مشترک استفاده می‌شد. ایده hyperthreading برای دو برابرکردن مقدار فعالیت چیپ می‌باشد تا آنکه کاهش عملکرد سیستم که در اثر فقدان حافظه Cash روی می‌دهد کمتر گردد همچنین بصورت تئوری نشان داده شده که منابع سیستم کمتر تلف می‌‌گردند.
در صورتی که CPU های hyperthreading مانند دو پروسسور حقیقی بنظر می رسد. ولی این CPU ها نمی‌توانند عملکردی مشابه دو CPU مجزا مانند CPU های دوهسته ای داشته باشند. زیرا در CPU های دو هسته ای دو “Threads”مشابه بطور همزمان و با Cash ‌های جداگانه L۱ و L۲ می‌توانند اجرا گردند که این عمل در پردازشگرهای hyperthreading قابل انجام نمی‌باشد.
یکی از چیپهای جدید اینتل بنام ، پردازشگر پنتیوم Extreme Edition ۸۴۰ ، در داخل هر هسته خود از تکنولوژی hyperthreading نیز پشتیبانی می‌کند، یعنی آنکه در یک سیستم عامل آن بصورت چهار پردازشگر حقیقی دیده می‌شود.
● دو چیپ در یک قالب … چرا؟
چرا دو شرکت اینتل و AMD بطور ناگهانی شروع به توزیع پردازشگرهای دو هسته‌ای کردند؟
اول از همه رقابت چنانچه بعداً بیان خواهیم کرد AMD از ابتدا توانائی بالقوه دوهسته‌ای را در پردازشگرهای ۶۴ بیتی خود داشت. ساختمان ورودی و خروجی برای دومین هسته در CPU های فعلی ۶۴ بیتی AMD موجود می‌باشد.
هیچ شرکتی نمی تواند دیگران را از بدست آوردن تکنولوژی‌های جدید منع نماید و AMD در حال حاضر با موفقیت چشمگیر خط تولید پرداشگرهای ۶۴ بیتی آسودگی را از intel سلب نموده ‌است.
برای اینتل ضروری می‌باشد که دارای یک تولید تخصصی در تکنولوژی دوهسته ای ‌باشد تا رقابت با شرکاء تجاری خود را حفظ نماید.
دوم، کارایی می‌باشد. مطمئناً برنامه‌های کاربردی چند رشته‌ای در پردازشگرهایی که توانایی انجام چند پردازش را دارند در پردازشگرهایی که یک پردازش را در هر زمان انجام می‌دهند، بهتر عمل خواهند نمود.
البته برای سیستم های چند پردازشگره یک ایراد عمومی وجود دارد و آن تاْخیری می‌باشد که این CPU ها در اجرای کار سیستم بوجود می آورند. به بیان ساده در حال حاضر روشی برای سیستم عامل‌های موجود وجود ندارند تا پردازشها را بطور کاملاً مساوی در بین پردازشگرها تقسیم نماید، پردازشگر دوم عموماً بایک مداخله کمتر و کارایی پایین‌تر کارمی‌کند، در صورتی که ممکن است پردازشگر اول بصورت ۱۰۰% در حال پردازش ‌باشد.
سومین دلیل کمتر نمایان است، ناامیدی AMD و اینتل می‌باشد، هر دو شرکت با یک مانع جدی برای افزایش سرعت پردازشگرها و کوچکتر کردن اندازه قالب آنها روبرو شده اند تا این مانع حذف نشود و یا اینکه تا کاربران عمومی متوجه نشوند که GHZ به تنهایی کارایی را بیان نمی‌کند. هر دو شرکت برای دست یافتن به هر پیشرفت که کارایی پردازشگرها را بهبود بخشید تلاش خواهند نمود و تقریباً دلیل اصلی بوجود آمدن پردازشگرهای دو هسته ای را می‌توان همین دلیل سوم بیان نمود.
● دسترسی AMD به تکنولوژی دو هسته ای
فرم فاکتور فعلی پردازشگر ۶۴ اتلن به طراحی دو هسته ای خیلی نزدیک می‌باشد. وجود کنترل کننده‌های Hypertransport و کنترل کننده حافظه درقالب چیپهای فعلی ۶۴ اتلن به معنی آنست که اضافه نمودن دومین هسته در داخل چیپ چندان مشکل نمی‌باشد.
بدلیل رابط NorthBridge که AMD برای اتلن ۶۴ تهیه کرده‌ است کنترل کننده حافظه و رابط Hypertransport در داخل چیپ پشتیبانی می گردد. این به چیپ‌های دوهسته‌ای امکان می دهد که از داخل خود پردازشگر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
تعداد ترانزیستورهای پردازشگرهای اتلن ۶۴*۲ بیش از دو برابر پردازشگرهای اتلن ۶۴ می‌باشد. با توجه به اینکه در ساختن CPU های جدید از روش ۹۰nm استفاده می شود سایز کل چیپ کمی افزایش پیدا کرده و ولتاژ عملکرد ۱.۳۵ تا ۱.۴ می‌باشد و گرمای خروجی به بیش از ۱۱۰w کمی افزایش می‌یابد.
هر هسته پردازشگر حافظه Cash L۱ و L۲ مخصوص به خود را دارد، ۱۲۸ KB برای L۱ و بسته به مدل ۵۱۲ KB تا ۱ MB برای L۲.
دو برتری مهمی که AMD در CPU های دو هسته‌ای دارد عبارتند از اینکه :
“Crossbar Switch” که آدرسها را جمع‌آوری کرده و توزیع می کند و داده را از هر هسته به هسته دیگر یا باقی سیستم توزیع می کند در حال حاضر امکان اضافه شدن دومین هسته را دارد.
موفقیت دیگر AMD که از نظر مصرف کننده خیلی مهم می‌باشد امکان استفاده اتلن ۶۴*۲ از مادربردهای سوکت ۹۳۹/۹۴۰ می باشد و فقط لازم است که شرکت تولید کننده مادربرد BIOS را برای پشتیبانی از خصوصیات جدید به روز رسانی نماید.
● دسترسی اینتل به پردازشگر دو هسته ای
با توجه به اینکه اینتل مانند AMD دارای مدل قبلی برای اضافه کردن هسته جدید در داخل یک قالب CPU نبود، برای ساخت آن مدل جدیدی را طراحی نمود که البته دارای نواقصی نسبت به مدل AMD می‌باشد.
پنتیوم D در اصل از دو پردازشگر “پرسکات” پنتیوم D در یک قالب تشکیل شده است ، این پردازنده دارای مزیت داشتن دو حافظه کش L۱ و L۲ برای هر هسته بطور مجزا می‌باشد، ولی دارای نواقصی نیز می باشند از جمله اینکه این دو پرداشگر برای ارتباط برقرار کردن با یکدیگر باید، از NorthBridge و FSB خارج پردازشگر استفاده نمایند. تعداد ترانزستورها برای چیپ های جدید بیش از ۲۳۰ میلیون و گرمای تولید شده به مقدار فوق‌العاده ۱۳۰W برای پنتیوم Extereme Edition می‌رسد.
یکی از بزرگترین معایب طراحی اینتل نسبت به AMD که سوکت‌های ۹۳۹ را برای طراحی پردازشگرهای دو هسته‌ای خود حفظ نمود آن است که راه حل دو هسته‌ای اینتل نیاز به یک جفت چیپ ست جدید بنامهای ۹۵۵X و ۹۴۵P دارد. شرکت nvidia اخیراً ویرایش اینتل SLI که پروسسورهای دو هسته‌ای را پشتیبانی می‌کند را به بازار عرضه کرده ‌است که این مورد هم زمان بیشتری را مصرف و هم هزینه‌ای اضافی برای مصرف کننده در پی دارد.
● گرما و پهنای باند :
هر دو پردازشگرهای تک هسته‌ای AMD و Intel گرمای فوق‌العاده زیادی تولید می‌کردند، که هیت سینک‌های فوق‌العاده بزرگی که برای آنها استفاده می ‌شود گویای این مطلب می‌باشد. حال با اضافه کردن یک هسته اضافی چگونه می‌توان این پردازشگرها را خنک نمود.
ولی AMD و Intel از چندین روش برای خنثی کردن این موضوع استفاده کرده‌اند، ابتدا آنکه در ساخت این پردازشگرها از تکنولوژی ۹۰nm استفاده شده که باعث کوچکتر شدن CPU ونزدیکتر شدن قسمتهای مختلف بر روی CPU شده و در نتیجه گرمای تولید شده را به مقدار زیادی کاهش می‌دهد و دوم آنکه فرکانس کاری این CPU ها بمقدار حدود ۴۰۰MHz نسبت به آخرین CPU های تک هسته ای کاهش پیداکرده و همچنین هسته دوم همیشه بصورت کامل کار نمی‌کند این سه مطلب باعث می‌گردد که گرمای تولید شده بمقدار خیلی زیادی نسبت به CPU های تک هسته‌ای افزایش نیابد.
پهنای باند بکار رفته محدودیت بزرگتری برای CPU های دو هسته‌ای می‌باشد، زیرا هر دو AMD و Intel پهنای باند برای CPU های تک هسته‌ای را برای این نوع CPU ها نیز حفظ کرده‌اند و طرحی برای افزایش آن ندارد.
● دو پردازشگر تک هسته ای در مقابل یک پردازشگر دو هسته‌ای
محاسبات و بررسی طرحهای موجود نشان می‌دهد که دو چیپ اپترن AMD باید دارای سرعت بالاتری نسبت به یک چیپ دو هسته‌ای باشد، زیرا هر یک از این OPTERON ها دارای یک کنترل کننده حافظه مجزا می‌باشد ولی در چیپ‌های دو هسته‌ای هر دو هسته باید یک کنترل کننده حافظه را بصورت مشترک استفاده کنند.
در مورد اینتل این موضوع مطرح نمی‌باشد زیرا در هر دو طرح یک کنترل کننده حافظه در خارج از CPU استفاده می شود و فقط در طراحی دوهسته ای این مسیرها کوتاه‌تر می‌باشند که چندان پارامتر مطرحی در افزایش سرعت نمی‌باشد.
یکی از بزرگترین مزایای پردازشگرهای دو هسته‌ای نسبت به دو پردازشگر تک هسته‌ای بحث اقتصادی آن می‌باشد، زیرا اولاً خرید یک CPU دو هسته‌ای از دو CPU تک هسته‌ای ارزانتر می‌باشد و از طرف دیگر باید قیمت مادربرد را نیز لحاظ کرد که در این صورت این موضوع بیشتر جلب توجه می‌نماید.

منبع:

دانشجویان

+ نوشته شده در  سه شنبه سوم دی ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

روش نگهداری از ایمیل‌های مهم!

برای چند لحظه زمانی را تصور کنید که کل اطلاعات پست الکترونیکی شما شامل آدرس ها، شماره های تلفن، اسناد مهم، تصاویر و غیره ناپدید شوند. مسلماً این اتفاق برای شما بسیار مصیبت بار خواهد بود.
اگر مرتباً از نامه‌های الکترونیکی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید، نگران به وجود آمدن چنین وضعیتی باشید. بنابراین به این کار اهمیت ویژه ای دهید. برای اینکه در روند تهیه نسخه پشتیبان از نامه‌های الکترونیکی به شما کمک کنیم، مراحل انجام این کار را با برخی از برنامه‌های متداول در این زمینه توضیح می دهیم. قبل از شروع کار، اشاره به این نکته ضروری است که دو راه برای بازیابی نامه‌های الکترونیکی وجود دارد: نخست دسترسی به نامه ها با استفاده از یک برنامه پست الکترونیکی نصب شده روی کامپیوتر و دیگری استفاده از وب سایت ویژه ارائه دهنده پست الکترونیکی. در هر کدام از این دو مورد برای ایجاد امنیت خاطر بیشتر، باید فایل هایتان را روی یک درایو قابل حمل مثل یک CD ذخیره کنید.
۱) روش اول: برنامه‌های پست الکترونیکی
برنامه‌های پست الکترونیکی بسیاری وجود دارند. در این مقاله مراحل پشتیبانی از نامه‌های الکترونیکی توسط سه نمونه از مهم ترین آنها را بررسی می کنیم.
نرم افزار AOL باعث سهولت دسترسی به سرویس پست الکترونیکی AOL می شود. حتی اگر از برنامه AOL روی کامپیوترتان استفاده کنید، نامه هایتان روی سرورهای AOL مستقر می شوند، در نتیجه، می توانید از طریق برنامه AOL یا وب سایت AOL به پست الکترونیکی AOL دسترسی پیدا کنید. AOL به صورت خودکار نامه‌های ذخیره شده روی سرورهای خود را بعد از مدت محدودی پاک می کند. از این رو باید به صورت مرتب از نامه‌های الکترونیکی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. تمام نامه‌های جدید و خوانده نشده، به پوشه NEW MAIL در AOL ۹.۰SECURITY EDITION فرستاده می شوند. نامه ها برای مدت محدودی در این پوشه باقی می مانند و بعد از اینکه یک نامه را خواندید، به پوشه OLD MAIL منتقل می شود که در آنجا برای مدت محدودی باقی می ماند. این پوشه ها روی سرورهای AOL مستقر هستند. وقتی که این محدوده زمانی به پایان برسد، AOL آن نامه را پاک می کند.علاوه بر پاک کردن خودکار نامه ها بعد از یک مدت خاص، AOL میزان فضای ذخیره سازی طولانی مدت، نامه ها را از سرورهای AOL به کامپیوتر خانگی خود انتقال دهید. AOL از پوشه ای با نام SAVED ON MY PC برای ذخیره دائمی کپی نامه هایی که انتخاب کرده اید، استفاده می کند.این پوشه همچنین با نام PERSONAL FILING CABINET هم شناخته می شود که روی کامپیوترتان مستقر می شود.
از آنجا که PERSONAL FILING CABINET شامل نامه هایی می شود که آنها را برای نگهداری انتخاب کرده اید، پس باید از آن نسخه پشتیبان تهیه کنید؛ بدین منظور به آدرس زیر بروید:
سپس به دنبال پوشه ای با نام ORGANIZE بگردید و کل این پوشه را روی CD یا درایو FLASH کپی کنید. در صورتی که لازم است نسخه پشتیبان را بازیابی کنید، پوشه ORGANIZE و محتویات آن را در آدرس زیر کپی کنید:
▪ OUTLOOK
این برنامه فقط نامه ای الکترونیکی را ذخیره نمی کند، بلکه تقویم، عملکردها و یادداشت ها را نیز درون فایلی با نام PST(PERSONAL FOLDERS) ذخیره می کند. برای اینکه از اطلاعات خود در OUTLOOK نسخه پشتیبان تهیه کنید، PERSONAL FOLDERS BACKUP را از سایت مایکروسافت به صورت رایگان دریافت و اجرا کنید.
این برنامه افزودنی به شما توانایی تهیه نسخه پشتیبان از نامه‌های الکترونیکی در فاصله های زمانی مشخص را می دهد.
برنامه تهیه نسخه پشتیبان در OUTLOOK EXPRESS با OUTLOOK تفاوت دارد، بدین منظور ابتدا این برنامه را باز کنید و به منوی TOOLS بروید. OPTIONS را انتخاب کرده و سپس روی زبانه MAINTENANCE و بعد دکمه STORE FOLDER کلیک و محل پوشه را های لایت کنید. کلیدهای CTRL + C را برای کپی این محل در کلیپ برد فشار دهید، سپس روی CANCEL کلیک کرده و دوباره روی آن کلیک کنید تا کادرهای محاوره ای بسته شوند. بعد از اتمام این مراحل، روی START و سپس RUN کلیک کنید. در کادر OPEN، کلیدهای CTTRL+V را برای انتقال محل، فشار دهید و سپس روی OK کلیک کنید.
سپس لیستی از تمام فایل های DBX (فایل های مربوط به OUTLOOK EXPRESS ) را مشاهده خواهید کرد. برای امنیت خاطر بیشتر تمام این فایل های DBX را روی یک درایو قابل حمل کپی کنید.
۲) روش دوم: تهیه نسخه پشتیبان از پست الکترونیکی مبتنی بر وب
پست الکترونیکی مبتنی بر وب، دارای ویژگی های متفاوتی است؛ از جمله توانایی دسترسی به نامه‌های الکترونیکی در زمان. با وجود این، از آنجا که این برنامه‌های پست الکترونیکی، نامه‌های شما را روی سرورهایشان ذخیره می کنند، تهیه نسخه پشتیبان از آنها مشکل خواهد بود. اگر چه می توانید با استفاده از دستور SAVE AS در INTERNET EXPLORER یا یک مرورگر دیگر نامه ای خود را ذخیره کنید ولی این روشی غیر کارآمد برای تهیه نسخه پشتیبان از تعداد زیادی از نامه هاست.
در اغلب برنامه‌های پست الکترونیکی مبتنی بر وب، مثل GMAIL HOTMAIL و YAHOO! MAIL، لازم است که نامه هایتان را توسط یک برنامه مثل OUTLOOK EXPRESS بفرستید یا دریافت کنید سپس از دستور العمل های این برنامه برای تهیه نسخه پشتیبان از نامه هایتان بهره ببرید.
از بین سه سرویس پست الکترونیک مبتنی بر وب که در این مقاله آنها را بررسی می کنیم. GMAIL تنها سرویسی است که به، صورت رایگان و بون نیاز به نرم افزاری مجزا نامه هی را به برنامه دیگری انتقال می دهد. در GMAIL، می توانید از ویژگی انتقال (POST OFFICE PROTOCOL) POP استفاده کنید.
این ویژگی نامه‌های شما را دوباره به یک حساب پست الکترونیکی که انتخاب کرده اید، می فرستد.
برای استفاده از این گزینه، به حساب GMAIL وارد شوید و روی پیوند SETTINGS کلیک کنید سپس روی زبانه FORWARDING AND POP کلیک کنید.
دکمه رادیویی کنار FORWARD A COPY OF INCOMING MAIL ، را انتخاب کرده و آدرس پست الکترونیکی مقصد را وارد کنید، سپس می توانید بعد از انتقال نامه از بین نگهداری، آرشیو کردن یا حذف پیام ها در سرور GMAIL، یکی را انتخاب کنید.
اگر هرزنامه‌های زیادی وارد صندوق پستی شما می شوند، می توانید نامه ها را قبل از انتقال فیلتر کنید و نامه هایی را که ملاک های لازم را شامل نمی شوند، حذف کنید.
برای اینکه کار را تکمیل کنید، روی SAVE CHANGES در زبانه FORWARDING AND POP کلیک کنید.
این سرویس قابلیت پشتیبانی را فقط به صورت غیر رایگان ارائه می دهد. اگر نمی خواهید پولی برای ویژگی های بیشتر آن بپردازید، باید به انتخاب خود از یک برنامه دیگر برای فرستادن نامه ها به یک آدرس پست الکترونیکی استفاده کنید. FOR HOTMAIL GET MAIL (واقع در آدرسWWW.E_EEASY.CON/GETMAILASPX) که به صورت رایگان است، دارای رابط کاربردی ساده ای است و این توانایی را به شما می دهد تا به صورت خودکار نامه‌های خود را به حساب پست الکترونیکی دیگری انتقال دهید.
برنامه دیگر برای این منظور WEB MAIL ASSISTANT است (واقع در آدرسHTTP://WWW.OMESEEK.COM/) که البته رایگان نیست و نامه‌های HOTMAIL را به یک حساب پست الکترونیکی که از قبل مشخص کرده اید، می فرستد و دارای عملکردهای فیلتر کردن هرزنامه و ادغام نامه ها است. علاوه بر این، WEB MAIL ASSISTANT با YAHOO! MAIL کار می کند؛ چرا که هر دو این برنامه ها، نامه ها را به یک حساب الکترونیکی مجزا انتقال می دهند و سپس با استفاده از یک برنامه مثل OUTLOOK EXPRESS از آنها نسخه پشتیبان تهیه می کنند. بنابراین قادر نخواهید بود که نامه‌های خود را در سرورهای HOTMAIL بازیابی کنید.
این سرویس در YAHOO! MAIL نیز، همانند HOTMAIL، غیر رایگان است و مثل HOTMAIL می توانید برنامه ای رایگان را برای انتقال نامه هایتان به کامپیوتر خانگی خود نصب کنید.
این برنامه YPOPS! نامیده می شود و از آدرسHTTP://WWW.YPOPSEMAIL.COM/ قابل دسترسی است و باز مشابه HOTMAIL، به علت اینکه نامه هایتان را به یک حساب پست الکترونیکی انتقال می دهید تا از آنها نسخه پشتیبان تهیه کنید، قادر نخواهید بود که نامه‌های ذخیره شده روی سرورهای YAHOO! MAIL را بازیابی کنید.
● نتیجه گیری
اگر چه تهیه نسخه پشتیبان از یک حساب پست الکترونیک مبتنی بر وب احتیاج به طی مراح بیشتری دارد، ولی این اطمینان را به شما می دهد که کپی درستی از نامه هایتان دارید تا زمانی که از نامه‌های خود نسخه پشتیبان تهیه می کنید، مطمئن هستید که اگر مشکلی پیش بیاید، یک کپی از نامه‌های مهم خود دارید؛ با این حال همیشه به یاد داشته باشید که روند تهیه نسخه پشتیبان از نامه ها را باید به طور منظم و مرتب انجام دهید تا بتوانیدتعداد نامه هایی را که ممکن است بر اثر اشتباه از دست بروند، کاهش دهید.

منبع:

سایت آسمونی

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم دی ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

انواع مختلف وبلاگ‌نویسی

سؤالی که باقی می‌ماند این است که وبلاگستان به کدام سمت و سو خواهد رفت؟ آیا دوره پنجمی را شاهد خواهیم بود که در آن وبلاگستان یک طبل میان تهی شود و یا برعکس با پیوستن وبلاگ‌نویس‌های متفاوت و تخصصی‌نویس، دوره طلایی آن را خواهیم دید.
وبلاگ «یک پزشک» که از وبلاگ‌های اسم و رسم‌دار وبلاگستان فارسی است، اخیرا در یکهزارمین پست منتشره خود، نگاهی به اوضاع فضای وبلاگ‌های فارسی کرده است.
یادداشت این پزشک وبلاگ‌نویس را به نقل از «یک پزشک» با عنوان «صحبت از وبلاگ‌نویسی در یک هزارمین پست وبلاگ یک پزشک» در ادامه می‌خوانید:
● انواع مختلف وبلاگ‌نویسی
چه تفاوتی بین وبلاگ‌نویسی برای خواننده‌ها و وبلاگ نوشتن برای لینک گرفتن،‌ پول یا «داغ» شدن در سایت‌های لینک‌پراکنی اجتماعی وجود دارد؟
معمولا وبلاگ‌نویس‌ها، چهار دلیل برای نوشتن دارند:
۱) خواننده‌ها
۲) لینک گرفتن
۳) پول
۴) داغ شدن در دیگ.
می‌دانم چه فکر می‌کنید، دلایل زیاد دیگری هم برای این کار وجود دارد، اما لزوما اینطور نیست!
● نوشتن برای‌ خواننده‌ها
اگر از من بپرسید، نوشتن برای خواننده‌ها بهترین شیوه وبلاگ‌نویسی است.
وقتی برای خوانندگان می‌نویسید انگیزه و و قصد شما اشتراک مطالب با آنهاست. شما به قصد جلب خواننده و ترافیک زیاد از دیگ یا پول نمی‌نویسید. وقتی برای خوانندگان می‌نویسید، مطالبی را که برای آنها مفید خواهد بود، با آنها به اشتراک می‌گذارید. نوشتن برای خوانندگان به معنی انتشار نظرات و دیدگاه‌های شخصی شما هم است.
غالبا وقتی شما برای خوانندگان می نویسید به لینک‌ها و پول و یا دیگ فکر نمی‌کنید، شما فقط به خوانندگان فکر می‌کنید، با این وجود اگر کسی پست شما را مفید تشخیص دهد و پست شما محبوب شود، چیز خوبی است ولی این هدف و قصد اولیه شما نیست. هدف اصلی شما، انتشار یادداشت‌های شخصی‌تان است.
● نوشتن برای لینک
وقتی برای لینک گرفتن می‌نویسید، امیدوارید که کسانی نوشته‌های شما را جالب تشخیص دهند، به آنها لینک بدهند و به این ترتیب آنها را با بقیه به اشتراک بگذارند. البته اگر به نوشته‌های شما لینک دادن نشود، ناراحت نمی‌شوید، چون به هر حال خواننده‌های اولیه شما آنها را می‌خوانند.
در این شیوه وبلاگ‌نویسی شما با علم به اینکه خواننده‌های غیرثابت وبلاگتان، از نوشته‌های شما استفاده خواهند برد، انتظار لینک دارید، چیزی که خواننده‌های بیشتر و مشترکان وبلاگی بیشتری برای شما به ارمغان خواهد آورد.
● نوشتن برای دیگ
جلب ترافیک از سایت‌های لینک‌پراکنی اجتماعی social bookmarking به خودی خود چیز بدی نیست. اما باید توجه داشت خوانندگانی که از سایت‌های لینک‌پراکنی اجتماعی (دیگ یا بالاترین خودمان) به وبلاگ شما هدایت می‌شوند بر خلاف خوانندگان ثابت شما، طبق وسیعی را دربرمی‌گیرند.
خوانندگان ثابت وبلاگ شما که یا مشترک فید وبلاگتان هستند و یا مرتب با مرورگرشان از وبلاگ شما بازدید می‌کنند، بنابراین این خوانندگان ثابت، کسانی هستند که غالبا ایده‌ها و سلایق مشترکی و مشابهی با شما دارند.
اما یک مرورگر سایت‌های لینک‌پراکنی اجتماعی غالبا (نه الزاما)، شتاب زیادی برای دیدن لینک‌های جالب‌تر و جذاب‌تر دارد، تیترهای جذاب به راحتی توجهش را جلب می‌کند، تأمل و درنگ خوانندگان ثابت شما را ندارد و به خصوص اگر پستی نوشتاری نسبتا بلندی نوشته باشید، به عادت کاربران اینترنت عجول، کمی از ابتدای پست می‌خواند، نگاهی به عکس‌ها می‌اندازد و احیانا کلمات بولد شده را می‌پاید.
حتی کامنت‌هایی که به وسیله این خوانندگان گذاشته می‌شود، «گاه» آنقدر بی‌ربط هستند و یا با ادبیات و نوع نگرش شما و خوانندگان همیشگی‌تان تفاوت دارند، که اسباب دلسردی شما را از وقتی که بابت نوشتن گذاشته‌اید، فراهم می‌سازند.
اما در عین حال نمی‌توان انکار کرد که این سایت‌ها به خصوص در ایران که رفتن به صفحه اول آنها کار چندان دشواری نیست، می‌توانند باعث کشف شدن اولیه یک وبلاگ‌نویس خوب کمک کنند و گاه باعث افزوده شدن خوانندگان خوبی به وبلاگتان می‌شوند.
● نوشتن برای پول
بدبختانه و شاید بهتر باشد بنویسم خوشبختانه، وبلاگ‌نویسان ایرانی از محل وبلاگ درآمدی ندارند. اگر نوشتن برای پول در ایران مفهومی داشت، شاهد ظهور چه وبلاگ‌ها و چه پست‌هایی که نبودیم!
حالا فرض کنید چنین چیزی ممکن بود و شما صاحب یک وبلاگ خوب بودید و در عین حال جنبه‌های اقتصادی را هم در نظر داشتید، فکر می‌کردید بعضی خوانندگان با درآمدی شما از محل وبلاگ به سادگی کنار می‌آمدند؟!
● نتیجه‌گیری
شاید برای شما به عنوان یک خواننده صرف وبلاگ‌ها و یا یک وبلاگ‌نویس تازه‌کار عجیب باشد، ولی باید بنویسم برای وبلاگ‌نویس‌های کهنه‌کار که قبلا موفقیت‌هایی در وبلاگ‌نویسی به دست آورده‌اند، اعداد بازدید چندان مهم نیستند، چه تفاوتی بین ۱۰۰۰ بازدید و ۵۰۰۰ بازدید وجود دارد؟!
غرضم این نیست که این وبلاگ‌نویس‌ها از داشتن خواننده زیاد، خشنود نمی‌شوند، ولی چیزی که برای آنها مهم‌تر است، انتقال ایده‌ها و نظرات و چیزهای جالبی است که در وب و یا در دور و بر خود می‌بینند و همچنین تعامل و بازخورد سازنده‌ای که با خوانندگان برقرار می‌کنند. اینها به مراتب مهم‌تر از اعداد مرور صفحات وبلاگشان است.
در واقع وبلاگ‌نویس‌ها هم مثل سایر انتشاردهندگان محتوی هستند و به مرور اهداف و اغراض مشابهی با آنها پیدا می‌کنند. هیچ نویسنده‌ای از پرفروش شدن کتاب‌هایش، ناخشنود نمی‌شود و از شهرت اجتماعی هم همینطور، اما نگاهی به مصاحبه‌ها و حرف‌های آنها بیندازید: اورهان پاموک می‌گوید که برای خواننده‌های ادبی می‌نویسد، آن هم نه خوانندگانی محدود به ترکیه و یا یک منطقه جغرافیایی بلکه برای خوانندگان ادبی همه جهان و اگر جز این بود این همه رنج و تهدید را تحمل نمی‌کرد. دوریس لسینگ در سن کهنسالی برنده جایزه نوبل ادبی شد و وقتی خبر برنده شدنش را به او دادند، دیدن قیافه بی‌تفاوت و سردش برای هر کسی جالب بود، او سال‌ها قبل به هدفی که قبلا داشت، رسیده بود: اشتراک ایده‌ها و علایق و تخیلاتش با دیگران.
وبلاگ‌نویسی در ایران دوره‌های مختلفی را سپری کرده است و ناگفته پیداست که این دوره‌ها را کاملا نمی‌شود از لحاظ زمانی از هم تفکیک کرد و در هر دوره وبلاگ‌نویس‌هایی از دسته های مختلف می‌توان پیدا کرد:
▪ دوره اول: زمانی بود که هر کس از اینکه نوشته‌اش را به فارسی و به مدد جادوی یونیکد و به رایگان در وب می‌گذارد، شگفت‌زده می‌شد، همه شگفت‌زده می‌شدند که برای اولین بار در زندگی‌شان در حال خواندن نوشته‌های غیررسمی از انواع مختلف هستند: دست‌نوشته‌های یک دختر دانشجو، نظرات سیاسی اجتماعی یک آدم کاملا عادی یا نظرات یک نفر در مورد فیلمی که دیشب دیده است.
▪ دوره دوم: بعد از مدتی همزمان با تحولات سیاسی در ایران، زمانی رسید که همه می‌خواستند برای وبلاگ کارکردی سیاسی اجتماعی تعریف کنند، اینجا بود که صحبت از تعهد و هدف و آرمان به میان آمد، وبلاگ‌هایی گوی سبقت را ربودند و چهره شدند و مخاطب زیاد یافتند. ژورنالیست‌های حرفه‌ای هم غالبا یا وبلاگ‌نویس شدند و یا سایتی برای انتشار افکارشان پیدا کردند.
▪ دوره سوم: اما بعد از این اقبال اولیه شگرف به وبلاگ‌ها، کم‌کم دوره رکود وبلاگ‌ها هم فرا رسید. دیگر روزانه‌نویسی‌های عادی جلب توجه نمی‌کرد و خواننده به وبلاگ نمی‌آورد. وبلاگ‌ها و خوانندگانشان مثل دو دوست شده بودند که بعد از مدت‌ها یکدیگر را دیده‌اند و چند روز بی‌وقفه حرف زده‌اند و به نقطه‌ای رسیده‌اند که دیگر حرفی برای گفتن به هم ندارند.
باز هم همزمان با تحولات سیاسی اجتماعی، بسیاری از وبلاگ‌نویس‌ها طیف سیاسی اجتماعی احساس کردند که به هر علت وبلاگ‌‌ها هم نمی‌توانند اسبابی برای ترویج فکر‌هایشان و عملی کردن آنها شوند، وبلاگ‌هایی که با طیف «محدودی» از کاربران نسبتا «محدود» اینترنت در ایران ارتباطی باز هم «محدود» برقرار می‌کردند و هیچگاه نمی‌توانستند جای رسانه‌های سنتی و عمده را بگیرند.
▪ دوره چهارم: اما دوره‌ای که فعلا در آن به سر می‌بریم، دوره چهارم وبلاگ‌نویسی است. دیگر تعداد پست‌های وبلاگ‌نویس‌های دوره اول و دوم بسیار کم شده است و وبلاگ‌نویس‌های این دوره‌ها تأثیرگذاری قبلی خود را ندارند.
به دوره‌ای رسیده‌ایم که اشتراک شتاب‌آلود لینک، وب ۲.۰ و سرگرمی‌سازی در وبلاگستان جهانی نقش عمده را ایفا می‌کنند، پست‌ها حتی در همین وبلاگستان خودمان رنگی‌تر و چندرسانه‌ای‌تر شده‌اند و داغ شدن در بالاترین و لینک گرفتن با انتشار انبوه پست‌های سرگرم‌کننده است که اهمیت یافته است.
در وبلاگستان ما که هنوز نتوانسته دانشگاهیان برجسته را به خود جلب کند، اقبال و توجه به چنین پست‌هایی به شدت زیاد شده است. اتفاقا نوشتن این پست‌ها کار سختی نیست، کافی است به گوگل ریدر انبوهی از خوراک‌های سایت‌های سرگرمی‌ساز را معرفی کرد تا همیشه خوراک آماده برای وبلاگ داشت.
در چنین شرایطی آیا فضایی برای نوشته‌های وقت‌بر و تأثیرگذاری که کارکردی به جز پر کردن وقت داشته باشند، باقی می‌ماند؟ آیا دیدن عکس‌های کپی‌پیست شده از یک وبلاگ فرنگی بدون هیچ پرداختی، می‌تواند همان کارکردی مشابه وبلاگی داشته باشد که اندیشه‌ای را ترویج می‌کند و سعی می‌کند نگاهی متفاوت به دنیا داشته باشد؟
سرگرمی‌سازی entertainment به خودی خود چیز ناپسندیده‌ای نیست، مشروط به اینکه قید «متعهدانه» را هم یدک بکشد، تفاوت بسیاری بین سرگرمی‌سازی متعدانه و زردنویسی وجود دارد، آفتی که هر وبلاگی را تهدید می‌کند.
اما سؤالی که باقی می‌ماند این است که وبلاگستان به کدام سمت و سو خواهد رفت؟ آیا دوره پنجمی را شاهد خواهیم بود که در آن وبلاگستان یک طبل میان تهی شود و یا برعکس با پیوستن وبلاگ‌نویس‌های متفاوت و تخصصی‌نویس، دوره طلایی آن را خواهیم دید.

منبع:

علیرضا مجیدی - وبلاگ یک پزشک
اخبار فن‌آوری اطلاعات ایتنا

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم دی ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

کدام گوشی هوشمند است؟

کارشناسان می‌گویند در سال گذشته ده‌ها میلیون گوشی هوشمند در سراسر دنیا به فروش رفته است. این خبر خوبی برای فروشندگان این‌گونه وسایل محسوب می‌شود. با این حال باید دید، چند نفر به طور قطع می‌دانند که اصلاً گوشی هوشمند چیست ؟ آیا صرفاً‌ دستگاه پر زرق و برقی است که به شما اجازه می‌دهد بتوانید توسط آن قطعات کوتاه فیلم را تماشا کنید؟ یا اصلاً یک ابزار کاری و تجاری است؟ به نظر شما چیزی است که بتوان با گذاشتن آن روی میز مذاکره، همکاران و طرف‌های مذاکره را تحت‌تأثیر قرار داد؟ از نظر شما آیا BlackBerry را می‌توان یک گوشی هوشمند به حساب آورد؟ و از همه مهم‌تر، داشتن یکی از این دستگاه‌ها چه معنی و مفهومی برای شما دارد؟گوشی‌ها دارند هوشمندتر می‌شوند و با گذشت زمان، تمام گوشی‌ها به سطحی از کاربردهای پیشرفته خواهند رسید که با نمونه‌های هوشمند امروزی برابری خواهند کرد.
بنا به گفته یک تحلیلگر مرکز تحقیقاتی گارتنر، مشخصات یک گوشی موبایل هوشمند عبارت است از: صفحه نمایش بزرگ، قابلیت کار با اطلاعات، ابزاری دستی برای ارائه کارایی‌های کامل یک تلفن، و در عین حال قابلیت‌های یک PDA را نیز داشته باشد.
اغلب ناظران صنعتی و تولیدکنندگان با این تعریف تقریباً ساده این تحلیلگر موافقند، اما از نظر طراحان این گوشی‌ها، شکی نیست که قابلیت کار با برنامه‌های کاربردی، به طور قطع یکی از ویژگی‌ها و خصوصیات اصلی این دستگاه‌ها به‌شمار می‌رود.
جیسون لانگریج، مدیر تجارت موبایل مایکروسافت در انگلستان، در این‌باره می‌گوید: از نظر ما گوشی هوشمند ترکیبی از دستگاه‌های سنتیِ ارتباطی با برنامه‌های کاربردی و اطلاعات پیشرفته است.
در یک تعریف ساده‌تر، یک گوشی پیشرفته امکان دسترسی شما به ایمیل‌هایتان را مقدور می‌سازد، اما یک گوشی هوشمند می‌تواند ایمیل‌ها و تقویم قرارها را با پی‌سی هماهنگ سازد.
به هرحال ارائه یک تعریف کامل و جامع از گوشی هوشمند بسیار فراتر از تعاریفی است که ویژگی‌هایی مانند قابلیت اجرای برنامه‌های کاربردی را دربر می‌گیرد. این تعریف در بطن خود گوشی نهفته است.
گوشی‌های هوشمند در حقیقت بیشتر، خصوصیات پی‌سی‌ها را دارند تا گوشی موبایل. خصیصه اصلی یک گوشی هوشمند از نظر عامه مردم این‌ ‌است‌ ‌که قابل برنامه‌ریزی باشد. تحلیلگر دیگری از Ovum وجه تمایز یک گوشی هوشمند را در دارا بودن سیستم عامل باز و قابلیت نصب و لغو آزادانه برنامه‌های کاربردی می‌داند.
شاید بتوان مناسب‌ترین تعریف گوشی هوشمند را از قول یکی از متخصصان IT این‌گونه بیان نمود: من وقتی یک گوشی را می‌بینم، می‌توانم هوشمند بودن آن را تشخیص بدهم. گوشی هوشمند دستگاهی است که مدیران از کارکنان فنی خود می‌خواهند آن را برایشان تنظیم نمایند و مدیر مربوطه در حال بازگشت به خانه و روی صندلی عقب تاکسی، اطلاعات حساس شرکت را مرور می‌کند.
برخلاف دیگر گوشی‌های موبایل، گوشی‌های هوشمند می‌توانند هدف انواع ویروس‌ها و بدافزارها قرار گیرند. مسلماً اکثر ویروس‌ها و کرم‌ها به طور معقولانه‌ای با هدف فعال شدن، با ملایمت از کاربران درخواست می‌کنند عمل خاصی را انجام دهند.
امنیت به طور حتم یکی از مشخصه‌های تلفن هوشمند است. نیک ایوانز، یکی از اعضای سیلیکون دات‌کام و مدیر بخش تأمین بودجه تجهیزات کلیدی، می‌گوید: گوشی هوشمند یک کابوس برای مدیریت، پشتیبانی و امنیت است. داشتن این گوشی به معنی صرف هزینه بیشتر برای ارسال پیام‌های چندرسانه‌ای و استفاده از امکانات نسل سوم (۳G)، از دست دادن زمان و اتلاف وقت به منظور هماهنگ‌‌نمودن اطلاعات گوشی با لپ‌تاپ و پذیرش ریسک امنیتی با به همراه داشتن کل بانک اطلاعات شرکت در یک ابزار زیبا و جذاب است که همیشه احتمال سرقت آن وجود دارد.
مارک ادواردز، مدیر ارشد بخش مدیریت ابزار شرکت mFormation، عقیده دارد: وقتی ابزار پیشرفته‌ای مانند یک گوشی هوشمند دارید، باید اطمینان داشته باشید که کسی به اطلاعات آن دسترسی پیدا نخواهد کرد. وقتی مردم از نرم‌افزارهای پیچیده‌تر و پیشرفته‌تر استفاده می‌کنند، ما با درخواست‌های امنیتی ببیشتری روبه‌رو خواهیم بود.
به هرحال بحث در این مورد که تلفن‌های هوشمند شامل چه چیزهایی است یا چه چیزهایی را در برنمی‌گیرد، مسلماً یک بحث زودگذر خواهد بود. گوشی‌ها هر روز در حال هوشمندتر شدنند و با گذشت زمان، تمام گوشی‌ها به سطحی از کاربردهای پیشرفته خواهند رسید که با نمونه‌های هوشمند امروزی برابری خواهند کرد.
مثال واضح این مسئله مربوط به سال ۲۰۰۰ است. یعنی زمانی که سیستم‌عامل سیمبیان طفلی نورسیده بود و ایده ویندوز موبایل هم هنوز به ذهن برنامه‌نویسان مایکروسافت خطور نکرده بود. لفظ <هوشمند> برای اولین گوشی سیمبیان یعنی Ericsson R۳۸۰ به کار برده شد که امکاناتی همچون ایمیل، تقویم قابل برنامه‌ریزی و وب (البته به شکل WAP) را عرضه نمود. این گوشی حتی از لحاظ نظری قابلیت هماهنگی با ایمیل شما را نیز داشت. البته این‌کار را به این شکل آسان که امروزه صورت می‌پذیرد، انجام نمی‌داد.
اینک و از آن زمان تا به امروز، یک دور کامل طی شده است. آخرین مدل گوشی سونی‌اریکسون تمام ویژگی‌هایی که یک گوشی هوشمند باید داشته باشد را دارد. مشخصاتی که همانند تمام گوشی‌های مجهز هم‌خانواده خود، هنوز خواهان کافی پیدا نکرده است. این شرکت ژاپنی- سوئدی در حال تبدیل عنوان به است. با این حساب زمانی که تولیدکنندگان در حال دورشدن از مفاهیم اولیه هستند، چگونه می‌توان از کاربران توقع داشت بدانند وسیله‌ای که در جیب دارند چیست؟
دیوید وود، یکی از مهندسان نوکیا، یعنی بزرگ‌ترین شرکت فروشنده سیستم‌عامل تلفن‌های هوشمند(سیمبیان) می‌گوید: گوشی‌های هوشمند دو تفاوت اساسی با گوشی‌های معمولی دارند: اول، چگونگی ساخت و دوم، کاری که انجام می‌دهند. چگونگی ساخت به این معنی است که در ساخت این گوشی‌ها از سیستم‌های باز استفاده می‌شود (سیستم باز یا Open System به ‌گونه‌ای طراحی گفته می‌شود که ضمن قبول دسته‌ای از استانداردهای عام و مورد قبول، قابلیت کار با هر نرم‌افزار و سخت‌افزاری را داشته باشد).
استفاده از این نوع سیستم‌ها به منظور بهره بردن از مهارت، نیرو و ابداعات شرکت‌های مختلف در دامنه وسیعی از صنایع متفاوت است و نتیجه این امر، توسعه ساختاری گوشی‌های موبایل از طریق اصلاح سریع و بهبود دائمی خواهد بود. این نظر آقای وود، علاوه بر مشخص کردن دو راه برای تشخیص گوشی‌های هوشمند، به دو گروه اصلی که اغلب نیاز دارند تا این تعریف انجام گیرد نیز اشاره دارد؛ صنعت و کاربران.
برای صنعت و سازندگان گوشی‌های هوشمند، همه چیز در نرم‌افزار خلاصه می‌شود. گوشی‌های هوشمند، یک سیستم‌عامل چندوظیفه‌ای (Multitasking) و قابل برنامه‌ریزی دارند که کاربران را قادر می‌سازد خود را با قابلیت‌ها و امکانات گوشی خود هماهنگ کنند. از طرف دیگر برای کاربران مسئله هنوز همان قابلیت‌ها و امکانات است؛ با این تفاوت که آنان به این مسئله از جنبه دیگری نگاه می‌کنند.
از نگاه کاربران ، گوشی تلفن وسیله‌ای است که به آن‌ها امکان کار و دسترسی به جدیدترین برنامه‌های تجاری، ایمیل بی‌سیم، اتوماسیون تجاری و مدیریت توزیع شبکه‌ای را می‌دهد و در عین حال این توانایی را ایجاد می کند تا نتایج را با نرم‌افزاری در دفتر شرکت خود به اشتراک بگذارند و هماهنگ سازند. بنابراین تعریفی که کاربران خواهند داشت، وابسته به عملکرد تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند است و نتیجه این خواهد بود که این تعاریف پیوسته با عرضه آخرین برنامه‌های کاربردی، جدیدترین سیستم عامل‌ها و پیشرفته‌ترین قابلیت‌ها و امکانات تغییر می‌یابند.
در انتها اگر فکر می‌کنید که صاحب یک گوشی هوشمند هستید، احتمالاً همین‌طور هم هست، ولی اگر فکر می‌کنید همین گوشی طی دو سال آینده همچنان هوشمند نامیده خواهد شد، به طور حتم در اشتباهید.

منبع:

سیلیکون دات‌کام‌
پایگاه اطلاع رسانی مدیران ایران

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم دی ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

اینترنت و قطعی های پیاپی آن در ایران

در هفته های اخیر شاهد سرعت بسیار پایین و قطع اینترنت در بسیاری از نقاط دنیا از جمله ایران بودیم . موضوع قطع اینترنت از این قرار بود که ظاهرا آسیب ‌دیدن دو کابل زیردریایی در مدیترانه که دو هفته پیش رخ داد به قطع دسترسی به اینترنت در برخی از کشورهای خاورمیانه و هند منجر شد و قطعی کابل زیردریایی فالکون متعلق به شرکت مخابراتی هندی فلگ در ۶۵ کیلومتری دوبی و در ناحیه‌ای بین امارات متحده‌عربی و عمان در خلیج فارس در این موضوع بی‌تاثیر نبوده‌اند.
شرکت تعمیراتی کابل زیر دریایی در نهایت لنگر کشتی ۶ تنی را عامل اصلی قطعی کابل زیردریایی و قطعی اینترنت ۸۳ میلیون کاربر اعلام کرد.
” کشتی ۶ تنی عامل اصلی قطعی کابل زیردریایی و قطعی اینترنت ۸۳ میلیون کاربر بود.... “
استفان بکرت، یکی از کارشناسان موسسه تل جغرافی نیز در بررسی کارشناسی خود خرابی کابل
توسط فرد یا افرادی را رد نکرد و گفت: " اگر کسی بخواهد این کابل را قطع کند می تواند اما در حال باید به وسیله لنگر یک کشتی این کار را انجام دهد".
بکرت گفت: از آنجا که ارتش آمریکا از این کابل های زیردریایی برای کنترل ترافیک اینترنتی و سرورهایش استفاده می کرد این احتمال می رود که عده ای از روی قصد این کار را کرده باشند.
بر اساس گزارش منتشر شده این کابل آسیب دیده ۸.۳ کیلومتری ۶۰ میلیون کاربر را در هند، ۱۲ میلیون را در پاکستان، ۶ میلیون را در مصر و ۴.۷ میلیون کاربر را در عربستان صعودی تحت تاثیر قرار داده است.
این بار اولی نیست که یکی از کابل‌های اصلی توسط لنگر کشتی قطع می‌شود و کاربران را در این حوزه تحت پوشش دچار مشکل می‌کند.
پس از این اتفاق کاربران ایرانی نیز شاهد افت شدید سرعت اینترنت شدند، این در حالی است که آثار این قطعی برای کشورهای دیگری چون مصر، ایتالیا، فرانسه، عراق، لبنان، ترکیه، هند و ... که ارتباط آنها از طریق این کابل برقرار می‌شد بسیاردقیق‌تر بود.
” این بار اولی نیست که یکی از کابل‌های اصلی توسط لنگر کشتی قطع می‌شود .... “
دولت‌های مذکور به سرعت و پس از ایجاد اختلا‌ل اقدام به برقراری ارتباط از طریق راه‌های ارتباطی جایگزین چون ماهواره کردند اما مسئولین شرکت ارتباطات زیرساخت که متولی اصلی اینترنت و خطوط ارتباطی دیتای کشور است، کندی و قطعی اینترنت کشور را ناشی از کنجکاوی مردم برای بررسی وضعیت اینترنت می‌داند! در حالی که گزارش سایت‌های معتبر جهانی حاکی از دسترسی ایران به اینترنت در حد صفر است.
از طرفی دیگر شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی در پاسخ به کاربران ناراضی موضوع قطع فیبرنوری را به عنوان عامل افت سرعت شبکه عنوان می‌کنند.
در همین رابطه رئیس روابط‌عمومی‌شرکت ارتباطات زیرساخت می‌گوید که چهارSTM۱ مانع تاثیر قطعی در اینترنت کشور شده و عنوان نمودن برخی مطالب مبنی بر اختلا‌ل در اینترنت کشور در اثر حادثه دریای مدیترانه کذب است. (!!) اما نکته جالب‌توجه و ظریفی در صحبت‌های این مقام مسئول وجود دارد اینکه وی در ادامه اظهارنظر خود عنوان می‌کند که قطعی و اختلا‌ل در اینترنت دارای دلا‌ئل بسیاری است. همان دلیلی که حداقل دو ماه است کاربران را با مشکلا‌ت عمده ناشی از پایین بودن شدید سرعت اینترنت روبرو کرده است.
● رئیس کمیسیون
” فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد ارتباط کشور از طریق کابلی که قطع شد برقرار می‌شود.... “
اینترنت سازمان نظام‌صنفی رایانه‌‌ای تهران می‌گوید: بارها بر این موضوع تاکید کرده‌ایم که برخلا‌ف اصل ۴۴ قانون اساسی مبنی بر خصوصی‌سازی، دولت بایدGateway را در اختیار خود بگیرد و این در حالی است که در شرایط فعلی مخابرات خرید اینترنت از خارج کشور را به دست گرفته و در این زمینه فعالیت می‌کند.
ناصر علی سعادت اظهار می‌کند: کم‌فروشی مخابرات در ارائه‌خدمات مرتبط با اینترنت، کاهش سرعت و کیفیت را در این سرویس موجب شده است. به طور مشخص فعلا‌ امکانات اینترنت کشور همه یک منشاء داشته و آن مخابرات است اما مخابرات کشور در حال حاضر جوابگوی نیاز فعلی در این زمینه نیست و هر روز سرعت اینترنت پایین آمده است و تمام شرکت‌ها در این زمینه با مشکل مواجهند و شکایت دارند. به گفته‌وی کیفیت پهنای باندی که مخابرات بهISP وISDP ها فروخته، حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد پایین‌تر از میزان پهنای باندی است که به آن‌ها فروخته شده است.
” قطعی کابل مذکور نیز نهایتا بیش از ۲ تا ۳ روز نمی‌توانست اینترنت کشور را دچار اختلا‌ل کند.... “
سعادت در پایان می‌افزاید: «در پروتکلIP یکسری بسته‌های اطلا‌عاتی وجود دارد و وقتی ارتباط اینترنتی
برقرار می‌شود بسته‌ها در این ارتباط ارسال می‌شود که در بعضی مواقع و در بعضی جاها به دلیل تاخیر و سرعت کم ممکن است این اطلا‌عات به مقصد نرسد; استانداردهایی برای این موضوع وجود دارد; به عنوان مثال اگر از ۱۰۰ بسته ۲۰ بسته‌آن ارسال نشود این سرویس استاندارد نبوده و در جهان قابل فروش نیست و این در حالی است که این میزان در کشور ما بیشتر است.»
و اما جالب است بدانید ارتباط کشور ما از چندین نقطه ترکیه، بندر فجیره، کویت و ... برقرار می‌شود، پس این اتفاق نمی‌توانست عامل اصلی این افت سرعت و اختلا‌ل باشد. قطعی کابل مذکور نیز نهایتا بیش از ۲ تا ۳ روز نمی‌توانست اینترنت کشور را دچار اختلا‌ل کند. این در حالیست که فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد ارتباط کشور از طریق کابلی که قطع شد برقرار می‌شود.
درآخر،آسوشیتدپرس، اعلام کرد که مشکل قطعی کابل زیر دریایی فالکون به طول ۵۶ کیلومتر در خلیج فارس و شمال دوبی و همچنین مشکل کابل اروپا- آسیایی فلگ به طول ۸.۳ کیلومتر که اسکندریه را به پالرمو وصل می کرد به طور کامل برطرف شده است و بار اضافی که بر دوش اینترنت اروپا و آسیا بود برداشته شد.
تعمیر این صدمه دیدگی حدود ۱۱ روز به طول انجامید و در طول این ۱۱ روز دو کشتی تعمیراتی در مصر و خلیج فارس کار تعمیر را بر عهده داشتند.
استفاده از اینترنت با سرعت بالا‌ و کیفیت مناسب حق هر ایرانی است. چرا سرعت اینترنت پرسرعت در کشوری مانند کره‌جنوبی ۵۰۰ برابر سرعت اینترنت معمولی در ایران است که برای آن پول هم پرداخت می‌کنیم؟

منبع:

خبرگزاری آفتاب

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم دی ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

وب۲، چه چیزی هست و چه چیزی نیست؟

در وب۲ همه چیز بر پایه مشارکت معنا پیدا می‌کند و این مشارکت، مشارکت جمعی است که هیچ محدودیتی را بر نمی‌تابد. مشارکتی که خرد جمعی را در خدمت هم‌افزایی درآورده و در مفهومی جدید، وب را به رسانه‌ای تعاملی بدل کرده است.
● وب۲، چه چیزی هست و چه چیزی نیست؟
علیرضا صالحی- دنیای کامپیوتر و ارتباطات
بیش از سه سال از ورود مفهوم وب ۲ به دنیای IT می‌گذرد و هم اکنون جست‌وجوی این عنوان در گوگل، میلیون‌ها نتیجه را در اختیارمان می‌گذارد. وب ۲ از جمله مفاهیمی است که موافقان سینه چاک دارد و مخالفین آتشین. گروهی آن نسل را نسل جدید وب می‌دانند و بعضی آن را یک شعار تبلیغاتی با تاریخ مصرف معین می‌خوانند، اما گروه موافقان پرشمارتر از مخالفان هستند و به شدت در پی تبیین شکل‌ها و گزاره‌های مختلف آن.
وب۲ البته چیزی ملموس یا نرم‌افزاری خاص یا سرویس ویژه‌ای نیست. وب ۲ پلتفرم یا سکوی نرم‌افزاری جدیدی نیست و با فناوری‌های AJAX که در حال متحول کردن برنامه‌نویسی صفحات وب است نیز ارتباط مستقیمی ندارد، حتی گوگل هم که از مظاهر و نمادهای وب ۲ است را نمی‌توان محصول وب ۲ برشمرد، پس وب دو چیست؟
وب ۲ قبل از هر چیز یک مفهوم است، مفهومی که پس از تغییراتی که در کاربرد و کارکرد وب و به طور دقیق‌تر اینترنت پیش آمد، تبلور یافت. در حقیقت وب ۲ زمانی مفهوم پیدا کرد که کاربران بسیاری عادت به ایجاد تعامل با اینترنت و وب پیدا کردند. کاربران بسیاری شروع به نوشتن وبلاگ کردند. سایت‌های اینترنتی دو طرفه شدند و جریان جدیدی از اطلاعات از سمت کاربران به سمت اینترنت روان شد.
وب ۲ زمانی پا به عرصه گذاشت که شبکه‌های تبادل فایل پدید آمدند. کسی از شبکه‌های Napster انتظار نداشت که پایگاه بزرگی از آهنگ‌ها و ترانه‌ها را برای استفاده همگان روی شبکه بگذارد بلکه این کاربران Napster بودند که محتوای شبکه را برای یکدیگر فراهم می‌کردند و پا به اشتراک‌گذاری ترانه‌ها، هم به حجم پایگاه داده غیرمتمرکز می‌افزودند و هم حجم داده‌های اینترنت را افزایش می‌دادند.
اگر گوگل به عنوان یکی از نمادهای وب ۲ شناخته می‌شود بدان علت است که گوگل چیزی به غیر از سرویس نیست. اما این سرویس به تنهایی فاقد ارزش است زیرا جست‌وجوی زمانی معنی پیدا می‌کند که «چیزی» برای جست‌وجو وجود داشته باشد و این کاربران و ساکنان وب هستند که محتوایی را فراهم می‌کنند که جست‌وجو در آن لازم می‌آید. یعنی بدون مشارکت مستقیم کاربران اینترنت، سرویسی مانند جست‌وجو کم‌اثر خواهد شد.
همچنین گوگل از منظر دیگر نمونه‌ای از کاربردهای جدید وب که به آن وب۲ گفته می‌شود محسوب می‌گردد. شما برای استفاده از گوگل به هیچ سکوی خاصی یا نصب نرم‌افزار خاص و خلاصه هیچ آمادگی قبلی ویژه‌ای نیاز ندارید. برای استفاده از آن نیز هیچ وجه خاصی را نمی‌پردازید، هیچ مجوزی را خریداری نمی‌کنید، کاری به باز یا بسته بودن سورس آن ندارید، به سازگاری یا ناسازگاری آن با هیچ نرم‌افزار یا سخت افزار فکر نمی‌کنید و نگران استفاده از جدیدترین نسخه آن هم نیستند.
گوگل سرویسی است برای استفاده که در زیربنای خود به مدیریت پایگاه داده‌ها متکی است. پایگاه داده‌ها که کاربران اینترنت مرتبا در حال افزایش حجم آن هستند. گوگل بابت استفاده از خدمات پایه‌ای وجهی دریافت نمی‌کند همانگونه که کاربران نیز بابت افزایش حجم پایگاه داده‌های آن پولی طلب نمی‌کنند.
همین نمونه سبب شده است که نگاه به نرم‌افزار تغییر کند. بحثی که امروزه در شرکت‌های بزرگ مطرح است آن است که یک نرم‌افزار به عنوان یک «بسته» مفهوم خود را از دست داده است و باید نرم‌افزار را به عنوان یک سرویس درنظر گرفت که با مقیاس‌پذیری بالا است و البته نرم‌افزاری در حالت «بتای دائمی» که به طور مستمردر حال بهبود و توسعه است.
اما وب ۲ تحول دیگری را نیز در مفهوم مالکیت به وجود آورد. در اینجا لازم است مثالی دیگر بزنیم و از ویکی‌پدیا یکی دیگر از نمادهای مهم وب۲. ویکی‌پدیا و همه زیرمجموعه‌هایش به عنوان بستری مطرح شدند که طالب مشارکت همگان هستند البته با صرف‌نظر کردن از مفهوم کپی‌رایت و حق مالکیت.
شما می‌توانید به همان آسانی که مطلبی را در ویکی‌پدیا منتشر می‌کنید، در مطالب دیگران نیز دست ببرید و آنها را ویرایش کنید تا تغییر دهید.
این کار یعنی ویکی‌پدیا، پدیدآورندگان آن و مشارکت‌کنندگان در توسعه آن از حق مالکیت مطالب گذشته‌اند تا در عوض به گستره جهانی برسند. این عمل هم بهره‌گیری از هوش و خرد جمعی را سبب می‌شود و هم بر خلاف ظاهر آن، دائره‌المعارف قابل اطمینان را می‌سازد. در الگویی مانند ویکی‌پدیا در حقیقت این مشتریان یا کاربران هستند که به یکدیگر سرویس می‌دهند و هر چه بیشتر کاربران بیشتری از آن استفاده می‌کنند به کیفیتی از آن افزوده می‌شود.
اما دگرگونی مفهوم مالکیت در وب۲ جنبه‌های دیگری نیز یافته است. همه برنامه یا سرویس‌های کاربردی مهمی که امروزه به عنوان پیشگامان وب۲ از آنها یاد می‌کنیم مانند گوگل، آمازون، ebay یا نپستر، دارای یک بانک اطلاعاتی تخصصی هستند و سرویس آنها مبتنی بر مدیریت آن بانک اطلاعاتی تخصصی هستند و سرویس‌آنها مبتنی بر مدیریت آن بانک اطلاعاتی یا پایگاه داده است. اما این داده‌ها مال چه کسی هستند؟
به نمونه‌ای مانند سایت آمازون نگاه کنید. این سایت اطلاعات اولیه‌ کتاب‌ها را از سایت‌ها یا منابع دیگر جمع‌آوری می‌کند اما در غنی کردن هر چه بیشتر داده‌ها می‌کوشد و چیزهای دیگری مانند تصاویر یا اطلاعات پشت جلد کتاب‌ها فهرست مطالب، برخی فصل‌های نمونه، توضیحات کاربران نقدهای کاربران، مرور کتاب‌ها و ...را به آنها می‌افزاید.
به این ترکیب از ارزش افزوده ایجاد شده به داده‌های اولیه که به مدد مشارکت کاربران ایجاد شده استفاده می‌کند در نتیجه چالشی ایجاد خواهد شد بر سر مفهوم کپی‌رایت و چگونگی استفاده از داده‌ها و این هم از ویژگی‌های جدید وب۲ است و چند نمونه‌های که آورده شد تنها مشتی از خروار است برای نشان دادن مفهوم جدیدی که وب۲ نام گرفته است مفهومی که آرام‌آرام جای خود را باز خواهد کرده و دگرگونی‌هایی را سبب خواهد شد.
در وب۲ همه چیز بر پایه مشارکت معنا پیدا می‌کند و این مشارکت، مشارکت جمعی است که هیچ محدودیتی را بر نمی‌تابد. مشارکتی که خرد جمعی را در خدمت هم‌افزایی درآورده و در مفهومی جدید، وب را به رسانه‌ای تعاملی بدل کرده است.
باز هم از وب۲ خواهیم گفت.

منبع:

اخبار فن‌آوری اطلاعات ایتنا

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم دی ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

نکاتی درباره رشد و پیشرفت فردی

این روزها اصطلاحات رشد فردی، پیشرفت فردی و کمک به خود خیلی باب شده است. خیلی از کتابها و وب سایت ها را بر مبنای این موضوعات می بینیم. به نظر میرسد که مردم برای پیدا کردن راه حلی برای مشکلاتشان به درون خود رجوع می کنند. و برای این منظور به دنبال اطلاعات، تکنیک ها، کارگاه های آموزشی و سخنرانی هایی هستند که راه آنرا نشانشان دهد. مردم فهمیده اند که رشد و پیشرفت فردی کیفیت زندگی آنها را بالا می برد.

ذهن ناخودآگاه یکی از کلیدهای رشد و پیشرفت فردی است. با تغییر محتویات ذهن ناخودآگاه می توانید عادات و رفتارهایتان را تغییر دهید. اینکار از طریق تجسم سازی، استفاده از عبارات تاییدی، مدیتیشن و بررسی رفتارها و عادت ها میسر است.

فرایند تغییر درونی نیاز به کار و تلاش درونی دارد. خواندن فقط کافی نیست، باید آنچه خوانده اید را تمرین کنید و این نیازمند زمان و تلاش است. چیزی به اسم پیشرفت فردی فوری وجود ندارد. هر تغییر درونی زمان می برد و برای آن باید انگیزه، تمایل، جاه طلبی، پشتکار و فداکاری داشته باشید. مقاومتهای درونی و بیرونی را هم باید مد نظر قرار دهید. با شروع هر برنامه رشد فردی اکثر افراد معمولاً با مقاومت های درونی مواجه می شوند که از عادات قدیمی و ذهن ناخودآگاه آنها سرچشمه می گیرد. این مقاومت ها ممکن است از افراد دور و بر آنها نیز باشد.

میل به تغییر، ساختن عادت های تازه و رشد باید آنقدر نیرومند باشد تا بتواند بر تنبلی، میل به دست کشیدن از کار، یا مسخره کردن ها و مقاومت های خانواده، دوستان و همکاران غلبه کند.

اجازه بدهید چیزی درمورد خودم بگویم. من از سنین پایین روی تکنیک های پیشرفت و رشد فردی کار می کردم و آن را منبعی از قدرت درونی، شادی و راهی برای بهتر زندگی کردن می دانستم. یکی از مفیدترین تکنیک هایی که کشف کردم تکنیکی بسیار ساده اما بسیار موثر بود. در این تکنیک به رفتارها و اعمال مردم در موقعیت های مختلف نگاه میکنی و بعد به درون خود نگاه می کنی تا ببینی خودت هم در یک موقعیت مشابه به همان صورت رفتار می کنی یا نه.

وقتی کسانی را می دیدم که خصوصیاتی داشتند که دوست نداشتم، خودم را آزمایش می کردم تا ببینم من هم آن خصوصیات را دارم یا نه. اگر داشتم، در ذهنم یک رفتار دیگر را تجسم می کردم. در چشم ذهنم خودم را می دیدم که خلاف آن خصوصیت را دارم. خودم را در موقعیت هایی تجسم می کردم که آن رفتار جدید را از خود نشان می دهم.

زمانیکه با خصوصیاتی روبه رو می شدم که دوست داشتم، درمورد فواید و مزیت های آن و اهمیتشان در زندگی خودم فکر میکردم. اینجا هم از تجسم سازی و عبارات تاییدی استفاده کرده و سعی می کردم که در زندگی همانطور رفتار کنم.

به این طریق بود که از رفتارها و اعمال مردم اطرافم، در محل کار، خانه، خیابان، و هر جای دیگر بهره های زیادی نصیبم شد. اینکار هیچوقت با هدف قضاوت کردن درمورد آنها یا بهره کشی از آنها نبوده بلکه برای یاد گرفتن نحوه بهتر رفتار و عمل بوده است. این فرایند فایده دیگری هم داشت. علم من را درمورد افکاری که بر رفتار و اعمال مردم تاثیر می کند بالا برد.

شما چطور می توانید از این تکنیک برای رشد و پیشرفت فردی خود استفاده کنید؟

1. به اطراف خود نگاه کنید و ببینید مردم در موقعیت های مختلف چطور رفتار و عمل می کنند. به افرادیکه در محل کار، خانه، سوپرمارکت، در اتوبوس، تاکسی یا در خیابان می بینید دقت کنید. حتی می توانید به افرادیکه در تلویزیون با آنها مصاحبه میشود یا در فیلم ها می بینید هم فایده ببرید.

2. ببینید مردم چطور حرف می زنند، چطور راه می روند، چطور واکنش می دهند و درنتیجه آن سایر افراد چطور با آنها برخورد می کنند.

3. به نحوه استفاده افراد از صدای خود و واکنش آنها به صدای دیگران دقت کنید. ببینید وقتی دیگران داد می زنند یا نرم و آرام صحبت می کنند شما چه احساسی پیدا می کنید. ببینید وقتی افراد عصبانی می شوند، ناراحت می شوند یا برعکس شاد و آرام هستند چه اتفاقی می افتد.

4. اگر چیزی که مشاهده می کنید را دوست ندارید، ببینید چرا و چطور آن را دوست ندارید و بعد رفتار خودتان را بررسی کنید تا ببینید شما هم همانطور رفتار می کنید یا خیر. با خود صادق و بیطرف باشید.

5. اگر متوجه شدید که شما هم بعضی از این رفتارهای نامطلوب را دارید، هر از گاهی به خودتان گوشزد کنید، آنوقت هر بار که چنین رفتاری نشان می دهید کاملاً از آن آگاهید و تمام تلاشتان را می کنید که چنین رفتاری از شما سر نزند.

6. در ذهنتان تجسم کنید که دوست دارید چطور برخورد کنید. چندین بار در طول روز آنرا تکرار کنید.

7. وقتی با رفتار و عملی روبه رو شدید که دوست داشتید، سعی کنید به همان صورت رفتار کنید. اینجا هم چندین بار در طول روز آن صحنه را در ذهنتان تجسم کنید.

8. همچنین می توانید برخی از عادت های سابقتان را کنار گذاشته و عادت ها و رفتارهای جدیدی اتخاذ کنید. مداوم تغییراتی که باید انجام دهید را به خودتان یادآور شوید و برحسب آن رفتار کنید. هربار که دیدید مطابق آن عادت قدیمی رفتار کرده اید، تصمیمتان برای تغییر و بهبودی را به یاد بیاورید و بنابر آن رفتار کنید.

9. اگر زود نتیجه نگرفتید، ناامید و خسته نشوید. مهم نیست که چند بار شکست بخورید یا فراموش کنید که آنطور دلخواهتان رفتار کنید. پشتکار داشته باشید و هیچوقت از تلاش دست نکشید و خواهید دید که چطور خودتان و زندگیتان کم کم تغییر میکنید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

ارائه نظریه ای جدید برای انقراض دایناسورها

ارائه نظریه ای جدید برای انقراض دایناسورها
محققان دانشگاه توکیو بر این باورند که پدیده انقراض دایناسورها 15 میلیون سال زودتر از آنچه امروزه بیان می شود، در اثر ایجاد اختلال در میدان مغناطیسی زمین شکل گرفته است. به گزارش مهر، محققان دانشگاه توکیو نظریه جدیدی را مبنی بر دلیل انقراض دایناسورها ارائه کرده اند. به گفته این محققان حادثه عظیم انقراض دایناسورها که باعث مرگ این جانداران عضیم الجثه در 250 میلیون سال پیش شده است، می تواند در بی نظمی های میدان مغناطیسی زمین و قرار گیری سیاره سبز در مقابل رگباری از تشعشعات کیهانی ریشه داشته باشد.

نظریه های گذشته نشان می دهد که فرایند انقراضی که به دوره پرمیان-تریاس تعلق دارد در حدود 250 میلیون سال پیش رخ داده و باعث از بین رفتن 90 درصد از حیات بر روی کره زمین شده است. با این حال نظریه جدید با ایجاد تحول در نظریات گذشته اعلام می کند که این دوره انقراض 15 میلیون سال قبل از وقوع و از اعماق زمین آغاز شده است.

بر اساس این نظریه در این دوره توده ای از مواد داغ حرکت خود را به سمت جبه زمین آغاز کرده اند که این فرایند باعث آشفتگی و واژگونی جریانات حرارتی در هسته زمین شده و میدان مغناطیسی زمین را با اختلال رو به رو کرده است.

این ضعف در میدان مغناطیسی سطح زمین را تحت تاثیر رگباری از تشعشعات کیهانی قرار داده است که این امر به خودی خود باعث شکافته شدن نیتروژن در اتمسفر و تبدیل آن به یونهایی شده است که به صورت ابری سر تا سر زمین را پوشش داده اند.

تشکیل این ابرهای یونی باعث کاهش ناگهانی و شدید دما در زمین و پایین آمدن سطح آب دریاها شده است که در نتیجه انبوهی از صفحات یخی در زمین بر روی یکدیگر انباشته شده اند.

به گفته محققان آثار به جا مانده از آن دوران نشان می دهد که طی وقوع این فرایندها ابتدا صخره های مرجانی از بین رفته اند، سپس دیگر جانوران حرکت خود را به سمت مناطق گرمسیری آغاز کرده اند که تمامی این موارد نشان دهنده سرد شدن شدید زمین است.

پس از گذشت 5 میلیون سال این توده های داغ به سطح زمین رسیده و از طریق سه انفجار آتشفشانی از زمین به سطح آن فوران کرده اند که آثار این فورانها را می توان امروزه در هند، چین و نروژ یافت. وقوع این سه انفجار سرمای زمین را به حداکثر میزان خود رسانده و منجر به کشته شدن دایناسورها و انقراض کلی آنها شده است.

بر اساس گزارش دیسکاوری، محققان بر این باورند که انفجار آتشفشانی که در منطقه سیبری و ده میلیون سال پس از انقراض دایناسورها رخ داده است، عامل اصلی از بین رفتن نسل اکثر جانوران بر روی زمین به شمار می رود

پایگاه ملی داده های علوم زمین
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

اين سخن را حاضران به غايبان و پدران به فرزندان تا برپايى رستاخيز برسانند

اين سخن را حاضران به غايبان و پدران به فرزندان تا برپايى رستاخيز برسانند

 

فِي حجَّةُ الوداع: قالَ رَسولُ اللهِ صَلَّ اللهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّم

«مَعاشِرَالنّاسِ، إِنِّى أَدَعُها إِمامَةً وَ وِراثَةً (فى عَقِبى إِلى‏ يَوْمِ الْقِيامَةِ)، وَقَدْ بَلَّغْتُ ما أُمِرتُ بِتَبْليغِهِ حُجَّةً عَلى كُلِّ حاضِرٍ وَغائبٍ وَ عَلى كُلِّ أَحَدٍ مِمَّنْ شَهِدَ أَوْلَمْ يَشْهَدْ، وُلِدَ أَوْلَمْ يُولَدْ، فَلْيُبَلِّغِ الْحاضِرُ الْغائِبَ وَالْوالِدُ الْوَلَدَ إِلى‏ يَوْمِ الْقِيامَةِ.»

پيامبر اكرم حضرت محمد مصطفى (كه درود خدا و جهانيان بر او و فرزندان او باد) در خطابه تاريخى خويش در بازگشت از آخرين سفر حج خود در مكانى بنام خم غدير در ميان خيل عظيم زائران بيت الله الحرام چنين فرمودند:
«... هان مردمان! اينك جانشينى خود را به عنوان امامت و وراثت به امانت به جاى مى‌‏گذارم در نسل خود تا برپايى روز رستاخيز. و حال، مأموريت تبليغى خود را انجام مي‌‏دهم تا برهان بر هر شاهد و غايب و بر آنان كه زاده شده يا نشده‌‏اند و بر تمامى مردمان باشد. پس بايسته است اين سخن را حاضران به غايبان و پدران به فرزندان تا برپايى رستاخيز برسانند...»

 

دوستان عزيز و كاربران گرامي مقالات زير به مجله الكترونيكي افزوده شد:

 

عهد غدیری

عيد غدير در سيره اهل بيت عليهم السلام

واقعه غدير، اوج ابلاغ ولايت

حضور بانوان در نقل حديث غدير

چرا علي علیه السلام محبوب است؟

خطبه درخشان ( خطبه غراء)

دعا کلید ظهور

فقه غدير

از غدير تا عاشورا

غدیر مهر

دلايل عقلي و نقلي امامت

عيد بني‌اسرائيل و مسلمانان

معناى امام و جانشيني

اعمال شب و روز عید غدیر

اتمام و اكمال دين يعني چه؟

خطبه غديريه اميرمؤمنان(عليه السلام)

پيامک‌هاي عيد غدير

عهد غدیری

عيد غدير در سيره اهل بيت عليهم السلام

پيامک‌هاي عيد غدير (اس ام اس)

خوش‎ترین ایام (شعر)

عید مبارک (شعر)

عید سعید غدیر (شعر)

چهارده قرن پس از حادثه (شعر)

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

زندگی نامه هاشمي رفسنجاني از زبان خود ايشان

 پدرم: حاج ميرزا علي هاشمي بهرماني و مادرم: ماه بي‌بي (صفريان). نام خانوادگي هاشمي براي خانواده ما، با آن که سيد نيستم، به اين دليل انتخاب شده است که نام جد پدري ما حاج هاشم بوده است؛ او در سر تا سر منطقه املاک و امکانات زيادي داشته است.
پدرم کمي از تحصيلات علوم حوزوي بهره‌مند بود، تا آنجا که به ياد دارم، در روستا زندگي مي‌کرد، که دليل آن تا حدودي فشارهايي بود که در دوره پهلوي متوجه متدينين بود. ايشان عميقاً مورد اعتماد مردم بودند و نوعي مرجعيت در امور اجتماعي و مذهبي داشتند. از اخلاقيات جالب ايشان اين بود که معمولاً در زمان رسيدن هر محصولي، وقتي که به باغ و يا مزرعه مي‌رفتند، تعداد زيادي از نيازمندان روستا را مي‌پذيرفتند و به هر يک از آنها چيزي مي‌دادند و اين وضع در همه فصول سال ادامه داشت .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

زندگينامه آيت الله العظمي خامنه اي

 گذار تقويم، بيست و هشتم صفر سال 1318 هجري شمسي را نشان مي داد که منزل محقر و ساده پدريش با تولد ايشان که دومين فرزند خانواده بود حال و هواي تازه يافت. پدر معظم له از علماي زاهد و بنام مشهد بود که سالها در اين شهر منبع فيوضات بسياري براي طلاب به شمار مي رفت. دوران کودکي را در دامان مادري که از شيفتگان خاندان اهل بيت اطهار بود گذراند و به تدريج با ملکات اخلاقي يک خانواده روحاني و اهل علم خو گرفت و آشنا شد. پدر ايشان حجت الاسلام حاج سيد جواد خامنه اي و مادرشان صبيه حجت الاسلام سيد هاشم نجف آبادي، سعي بليغي در تربيت فرزند خود داشته و در دوران طفوليت زمينه شناخت و آشنايي او را با معارف اسلامي فراهم ساختند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

زندگینامه دکتر محمود احمدي نژاد

دکتر محمود احمدي نژاد در سال 1335 هجري شمسي در روستاي ارادان از شهرستان گرمسار، چشم به جهان گشود و از يک سالگي به همراه خانواده در تهران اقامت گزيد. وي دوران تحصيلات ابتدايي ، راهنمايي و متوسطه خود را در اين شهر گذراند و در سال 1354 با کسب رتبه 132 کنکور سراسري گزينش دانشجو، تحصيلات عالي خود را در رشته مهندسي عمران دانشگاه علم و صنعت آغاز کرد و در سال 1365 در مقطع کارشناسي ارشد همان دانشگاه پذيرفته شد و در سال 1368 به عضويت هيات علمي دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت در آمد و در سال 1376موفق به دريافت مدرک تحصيلي دکتراي مهندسي و برنامه ريزي حمل و نقل از دانشگاه علم و صنعت گرديد . ايشان به زبان انگليسي آشنايي دارند و طي سال هاي تدريس در اين دانشگاه و تدوين مقالات و پژوهش هاي متعدد علمي ، راهنمايي ده ها پايان نامه کارشناسي ارشد و دکتراي تخصصي در زمينه هاي مختلف مهندسي عمران ، راه و حمل و نقل و مديريت ساخت را بر عهده داشته است.

دکتر احمدي نژاد پيش از پيروزي انقلاب اسلامي در کسوت دانشجو و با شرکت در مجالس مذهبي و سياسي وارد فضاي سياسي جامعه شد و پس از پيروزي انقلاب اسلامي با توجه به حضور در دانشگاه از پايه گذاران انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه علم و صنعت ايران بود و در دوران جنگ تحميلي به عنوان داوطلب بسيجي در قسمت هاي متعدد جبهه به ويژه مهندسي رزمي به خدمت پرداخت و اين مهم را تا پايان دوران دفاع مقدس ادامه داد. دکتر احمدي نژاد متاهل و داراي سه فرزند- دو پسر و يک دختر – مي‌باشد.

مهمترين مشاغل دکتر احمدي نژاد:

•  فرماندار ماکو
•  فرماندار خوي
•  مشاور استاندار کردستان
•  مشاور فرهنگي وزير فرهنگ و آموزش عالي در سال 1372
•  استاندار استان اردبيل در سال هاي 1372 تا 1376
•  عضو هيات علمي دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت از سال 1368 تا کنون
•  شهردار تهران از سال 1382 تا 1384
•  ايشان در نهمين دوره انتخابات رياست جمهوري اسلامي ايران در سوم تيرماه 1384، از سوي ملت ايران به عنوان رييس جمهوري اسلامي ايران برگزيده شد.

دکتر احمدي نژاد علاوه بر تدريس ، راهنمايي دانشجويان و پرداختن به امور اجرايي، در زمينه‌هاي ذيل نيز فعاليت داشته است:

•  روزنامه نگاري و نگارش مقالات متعدد سياسي ، اجتماعي ، فرهنگي و اقتصادي
•  مدير مسوول روزنامه همشهري و راه اندازي همشهري محله در 22 منطقه تهران، همشهري مسافر، همشهري ديپلماتيک، همشهري جوان، همشهري ماه و ضميمه انديشه، ضميمه دانشجو و ...
•  موسس و عضو انجمن تونل ايران
•  عضو انجمن مهندسين عمران ايران
•  عضو اولين شوراي مرکزي انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه علم و صنعت ايران
•  عضو اولين شوراي مرکزي اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانشجويان دانشگاه ها و موسسات آموزش و عالي کشور

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

ابتلا به بیماری‌های کبدی در زایمان اول و داشتن جنین پسر شایع‌تر است

به گفته یک فوق تخصص گوارش و بیماری‌های کبد؛ کبد چرب به علل نامشخصی در زایمان اول و داشتن جنین پسر شایع‌تر است كه زایمان طبیعی مناسب‌ترین نوع زایمان برای زنان مبتلا به این بیماری است.
دکتر محمود اسحاق حسینی، فوق تخصص گوارش و بیماری‌های کبد و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ابتلا به بیماری‌های کبد در دوران بارداری را به دو علت دانست و افزود: تاثیر مستقیم جنین بر مادر و یا ابتلای مادر به بیماری‌های کبدی قبل از بارداری علت بروز بیماری‌های کبدی در دوران بارداری است.
وی در ادامه با اشاره به این مطلب که درصد ابتلا زنان باردار به بیماری‌های کبدی بسیار پایین است در توضیح گفت: این بیماری بیشتر در زایمان اول که جنین آن پسر است شایع است و در هفته ۲۸ با زردی مادر تظاهر می‌کند كه علت این امر هنوز نامشخص است.
این فوق تخصص گوارش در توضیح این بیماری گفت: تمام سطح کبد پوشیده از چربی می‌شود به طوری که قطرات چربی در نمونه برداری کاملاً مشخص است.
وی در مورد درمان بیماری‌های کبد در زنان باردار گفت: اولین قدم در درمان این افراد، بستری، مراقبت‌های ICU و ختم بارداری است.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه با ذکر این مطلب که علی رغم در خطر بودن جان مادر و جنین، زایمان واژینال(طبیعی) مناسبترین روش است، گفت: ماده بیهوشی در کبد متابولیزه شده و خود باعث تشدید بیماری و مرگ بیمار می‌شود.

ايسنا

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

بی‌اشتهایی کودکان، علل جسمی و روحی دارد

یکی از مهمترین علت مراجعه والدین به پزشکان، مشکلات تغذیه‌ای و نگرانی والدین از رشد روحی و حرکتی آنها است و بررسی نمودار رشد بهترین راهکار آگاهی والدین از رشد جسمی کودک است.
دکتر اکبر کوشافر متخصص کودکان و دبیر انجمن کودکان ایران با اشاره به این که بی‌اشتهایی در کودکان دلایل بسیاری دارد، گفت: روش‌های نادرست ما در تغذیه کودک که موجب لجبازی و خودداری او از خوردن می‌شود با کاهش رشد کودک نسبت به گذشته همراه خواهد بود.
دکتر کوشانفر با اشاره به اینکه بی‌اشتهایی کودکان علل جسمی و روحی دارد، یادآورد شد: چنانچه شرایط روحی و روانی کودک و نحوه تغذیه از بدو تولد مناسب باشد معمولا نباید شاهد بی‌اشتهایی کودک باشیم.
وی ادامه داد: باید توجه داشت که رابطه کودک با محیط اطرافش با نحوه غذا خوردن او مشخص می‌شود یعنی کودک هر اعتراض یا مشکلی را با طرز غذا خوردن خود نشان می‌دهد.
دبیرانجمن کودکان ایران تاکید كرد: اجبار پدر و مادر در غذا خوردن و رفتار اضطراب گونه مادر، مشاجره والدین، جدایی و تولد خواهر و برادر کوچک‌تر همه از جمله شرایطی است که کودک به آن اعتراض می‌کند. پدر و مادر نباید با تهدید، تنبیه و حتی تشویق به کودکان غذا بدهند؛ چرا که این امر اثرات بدی در تغذیه کودک دارد شرایط را باید به گونه‌ای فراهم کنیم تا کودک هنگامی که گرسنه می‌شود خودش به طرف غذا بیاید.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه افزود: به کار بردن روشهای نادرست مانند التماس کردن، توجه کودک به تصاویر تلویزیون، دویدن به دنبال کودک، دهان کودک را با فشار باز کردن و تجویز شربت اشتها آور هیچ یک موثر نخواهد بود. رعایت نکردن نظم در غذا خوردن، پرکردن بیش از حد ظرف غذای کودک، رعایت نکردن تنوع در غذا، نرم کردن بیش از حد غذا در بی اشتهایی کودک موثر است.
دکتر کوشانفر در ادامه تاکید کرد : تغذیه کودک همزمان با افراد خانواده و استفاده از ظروف غذای مخصوص کودک در تشویق کوک به غذا خوردن موثر است.
وی به والدین توصیه كرد: برای غذا خوردن طول مدت معینی تعیین کنید، باقی مانده غذای کودک را بدون اینکه در مورد آن با دیگران بحث کنید از سر سفره بردارید، کودک را با هم سن و سال خودش مقایسه نکنید زیرا رشد و میزان اشتها در کودکان مختلف متفاوت است. همچنین در موقع غذا خوردن کنار کودک نشسته در مورد غذا با او صحبت کنید و از او بپرسید از چه غذاهایی برای شام یا روز بعد دوست دارد، کودک را در انتخاب غذا آزاد بگذارید و چنانچه مقداری از غذا را در اطراف پخش کند او را سرزنش نکنید.
این متخصص کودکان در پایان خاطرنشان کرد: با شادی و نشاط، میل به غذا خوردن را در کودک ایجاد کنید، در اکثر موارد غذا نخوردن کودکان دوره‌ای گذرا یا اعتصاب غذا است كه باید آرامش خود را در این گونه موارد حفظ کنید.

خبرگزاري ايسنا

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

كمبود ویتامین D سبب افزایش وزن می‌شود

متخصصان تغذیه اعلام كردند: كمبود ویتامین D در بدن می‌تواند سبب افزایش وزن شود.
پژوهشگران می‌گویند؛ وقتی مقدار ویتامین D در بدن كم باشد سرعت رشد و افزایش وزن در دوران بلوغ بیشتر می‌شود.
دانشمندان مركز بهداشتی دانشگاه مك گیل در مونترال كانادا و نیز دانشمندان دانشگاه كالیفرنیای جنوبی در لوس آنجلس آمریكا با انجام مطالعات جدیدی دریافته‌اند كه كمبود ویتامین D باعث افزایش شاخص توده بدنی می‌شود و در اوج دوران بلوغ منجر به كوتاه شدن قد دختران می‌شود.
در این پژوهش محققان میزان ویتامین D را روی دختران و زنان ۱۶ تا ۲۲ ساله با استفاده از یك تست ماده خون اندازه گیری كردند.
آنها هم چنین چربی بدن و قد این افراد را ارزیابی كردند تا تاثیر كمبود ویتامین D‌ را بر سلامت زنان جوان بررسی كنند.
نتایج این تحقیق در مجله «غددشناسی و متابولیسم كلینیكی» منتشر شده است.

خبرگزاري ايسنا

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

مصرف تخم‌مرغ به حفظ سلامت چشم‌ها کمک می کند

یك تحقیق بالینی نشان می‌دهد خوردن روزانه یك تخم‌مرغ به حفظ سلامت چشم‌ها كمك می‌كند بدون‌آنكه كلسترول خون را بالا ببرد.
منطقه مرکزی، محققان آنتی‌اكسیدان‌های لوتئین و زئاكسانتین را كه جزو خانواده كاروتنویید هستند (همانند بتا كاروتن در هویج) بررسی كردند. این دو آنتی‌اكسیدان تنها كاروتنوییدهایی هستند كه در چشم یافت می‌شود.
بدن به تنهایی قادر به ساخت این آنتی‌اكسیدان‌ها نیست و نیاز خود را از غذاهایی نظیر زرده تخم مرغ، میوه و سبزی‌های دارای برگهای سبز بزرگ تامین می‌كند.
تحقیقات قبلی نشان داده بود لوتئین موجود در تخم‌مرغ بهتر از دیگر منابع مانند مكمل‌های غذایی یا اسفناج جذب بدن می‌شود.
دراین مطالعه دو گروه زن به مدت شش هفته روزانه یك قرص قند یا شش تخم مرغ در هفته مصرف كردند. سطح زئاكسانتین در زنان یك گروه و سطح لوتیین در برخی زنان افزایش قابل توجهی یافت.
رنگدانه‌های چشم كه با جلوگیری از ورود نور مضر از شبكیه چشم محافظت می‌كند در زنانی كه تخم مرغ می‌خوردند به میزان قابل توجهی افزایش یافت.
سطح كلسترول در گروهی كه قرص قند مصرف كردند افزایش زیادی یافت، اما در كسانی كه تخم‌مرغ دریافت كردند افزایش نیافت.


خبرگزارى ايسنا
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

عوامل موثر در افزایش رتبه سایت در گوگل

همه ما مي خواهيم كه تو گوگل بيايم بالا! اونهم بين رتبه هاي 1 تا 3. براي اينكه شما بتونيد تو گوگل رتبه خوبي كسب كنيد، حتمآ بايد به فكر جور كردن لينك از اين ور اون ور بشيد. بدست آوردن Backlink هاي قوي و با كيفيت مهمترين فاكتور در بهينه كردن رنكينگ شما براي واژه هاي كليدي مورد نظرتان است. اما ايجاد اين BL هابايد با احتياط زيادي انجام بگيره تا از ديد گوگل مصنوعي جلوه نكنه و سايت شما به اصطلاح Penalized نشه. براي اين منظور رعايت كردن چند نكته، حياتي به نظر ميرسه:

Site-wide links به لينكهايي گفته ميشه كه از تمامي صفحات يك وبسايت به وبسايت شما ايجاد ميشه. سعي كنيد از خريد چنين لينكهايي دوري كنيد و در عوض از صفحات مجزا و منفرد لينك بخريد. لينكهاي SW براحتي مي توانند توسط گوگل فيلتر شوند.

فقط به دنبال لينكهاي با PR بالا نباشين. پروسه ايجاد و خريد لينكتون رو از PR هاي 0 و 1 شروع كنين و در طي هفته هاي بعدي به آرامي به سراغ PR هاي بالاتر برويد.

سعه نكنين كه در يك بازه زماني كوتاه كلي لينك بخريد. سرعت خريد لينك به سايتتون رو كنترل كنيد و اون رو در طول زمان تقسيم كنين.

Outbound Links به لينكهايي گفته مي شود كه از داخل يك صفحه به دومين هاي ديگري برقرار مي شود. سعي كنين از صفحاتي اقدام به خريد لينك بكنيد كه تعداد OL هاي آن محدود باشد. همچنين در صفحات خود كه به سايتهاي ديگر لينك ميذاريد، تعداد اين لينكها رو كنترل كنين.

بهترين لينكها براي خريد آنهايي هستند كه از داخل صفحاتي باشند كه موضوع آنها با موضوع سايت يا صفحه شما مرتبط باشد. با اين وجود لينكهاي با كيفيت از صفحاتي كه حتي با موضوع سايت شما ارتباط نزديكي ندارند، نيز در رنكينگ شما موثر خواهد بود. حتي اگر سايتي رو ديديد كه زبان آن با زبان سايت شما يكي نيست ولي سايت معروف و معتبري است، خريد لينك از داخل صفحات آن سايت مي تواند رتبه شما را تو گوگل افزايش دهد.

سعي كنين كه لينكهايي كه مي خريد، طبيعي جلوه كنن. از كلمات و جملات مختلف در متن لينك خود استفاده كنين و همه لينكها رو به صفحه اصلي وبسايت خود ايجاد نكنين بلكه براي صفحات داخلي سايت خود لينك بخرين.

از تبادل لينك دوري كنين!

حال در مورد تاثير ويژگيها و مشخصات صفحات وب از بعد ساختار Navigation سايت، كيفيت محتويات صفحات، نحوه ارتباط لينكي بين صفحات و عوامل ديگر در تعيين رتبه صفحات وب در موتورهاي جستجوگر بالاخض گوگل صحبت خواهم كرد.

تعداد و كيفيت لينكهاي موجود بين صقحات وب يك وبسايت – Internal Linking Structure

 

ميزان اهميت: 4/5

 

هر چقدر تعداد و كيفيت لينكهايي كه به يك صفحه ازداخل صفحات ديگر برقرار است، بيشتر باشد، به همان ميزان رنكينگ آن صفحه در صفحه نتايج جستجوي گوگل، افزايش پيدا خواهد كرد. بنابه اين دليل صفحه اصلي يك وبسايت در اكثر مواقع از رنكينگ بالايي نسبت به صفحات داخلي برخوردار است چراكه تمامي صفحات داخلي به صفحه اصلي لينك دارند. همچنين وجود لينك بين صفحات يك وبسايت، باعث مي شود كه اسپايدر هاي موتورهاي جستجوگر به صفحات عمقي دسترسي آسانتري داشته باشند و اين امر به افزايش تعداد صفحاتي كه در گوگل ايندكس ميشوند، كمك بسزائي مي كند. البته نبايد فراموش كرد كه سهولت دسترسي به صفحاتي كه در سطوح عميقتري نسبت به صفحه اصلي قرار گرفته اند رابطه تنگا‌تنگي با Page Rank صفحات دارد. نحوه برقراري لينك بين صفحات به ساختار وبسايت و Navigation آن بستگي دارد. بنابراين، نحوه طراحي سايت مي تواند تاثير زيادي بر روي جنبه هاي سئو داشته باشد.

 

 

 

كيفيت و تناسب لينكهاي موجود از صفحات داخلي به صفحات موجود در وبسايتهاي ديگر

 

ميزان اهميت: 3.5/5

 

ايجاد لينك به صفحات مهم و مرجع كه از لحاظ محتويات با محتواي صفحه وب برقرار كننده لينك تناسب معنايي داشته باشد، مي تواند تاثير مثبتي در افزايش رنكينگ صفحه برقرار كننده لينك داشته باشد. بنابراين به سايتي كه فكر مي كنيد هيچگونه ارتباطي با موضوع سايت شما ندارد، لينك ندهيد. موضوعي كه بيشتر در تبادل لينك مشاهده مي شود.

 

 

 

قدمت صفحات وب

 

ميزان اهميت: 3.4/5

 

صفحات و اسناد قديمي ممكن است از درجه اعتبار بالاتري در الگوريتم گوگل برخوردار باشند وممكن است رنكينگ آنها نسبت به صفحاتي كه جديدآ ايجاد شده است بالاتر باشد. اگرچه قدمت دامين بيشتر از قدمت صفحه وب مي تواند در تعيين رنكينگ صفحه تاثيرگذار باشد.

 

 

 

مقدارمتن قابل رويت صفحه كه قابل ايندكس شدن باشد (تعداد كلمات موجود در صفحه)

 

ميزان اهميت: 3.2/5

 

حجم اطلاعات نوشتاري موجود در صفحه وب نيز مي تواند در تعيين رنكينگ صفحه وب موثر باشد. اصولآ مقالات طولاني و مفصل كه درباره يك موضوع متمركز نوشته شده باشند رتبه بالاتري را نسبت به صفحاتي كه فقط از تعدادي تصوير و يا انيميشنهاي فلش تشكيل شده اند، خواهند داشت. بنابراين تكه تكه كردن يك مقاله طولاني و قرار دادن آنها در صفحات مجزا توصيه نمي شود.

 

 

 

كيفيت محتواي صفحات وب

 

ميزان اهميت: 3/5

 

اگر محتويات صفحات وب خود را از جايي كپي كرده باشد، منتظر نباشيد كه گوگل سايت شما را در صفحا اول خود نمايش دهد! نوشتن مقالات مفيد و با كيفيت مي تواند باعث افزايش ميزان اعتبار صفحات وب شما شود. مردم هميشه به مقالات و صفحاتي كه محتويات مفيد و با ارزش دارند لينك مي دهند كه اين به نوبه خود باعث افزايش رتبه صفحه در موتورهاي جستجوگر مي شود. البته اينكه موتور جستجوگر بتواند كيفيت محتواي صفحه وب را بصورت الگوريتميك بسنجد، كمي غير ممكن به نظر مي آيد!

 

 

 

بروزرساني محتويات صفحات وب

 

ميزان اهميت: 2.4/5

 

بي شك صفحاتي كه محتويات آنها بطور مداوم بروز مي شود، از اهميت بيشتري نسبت به صفحاتي كه اصلآ بروز نمي شود برخوردار هستند. اگرچه نوع صفحات وب و ماهيت آنها تعيين مي كند كه آيا اين عامل مي تواند در تعيين رتبه صفحه اثرگذار باشد يا نه. بسيار ديده شده است صفحاتي كه بسيار قديمي هستند و مدتهاست بروز نشده اند ولي با اين وجود از رتبه بالايي در گوگل برخوردارند.

 

 

 

فاصله صفحه وب از شاخه اصلي (Root) سايت.

 

ميزان اهميت: 1.9/5

 

اسپايدر هاي موتورهاي جستجوگرصفحاتي را كه در سطوح نزديكتري نسبت به شاخه اصلي سايت قرار گرفته اند، به آساني ايندكس مي كنند و هر چقدر صفحات وب درون ساختار پيچيده اي از دايركتوريهاي تو در تو قرار گرفته باشد، دسترسي به آنها سخت تر بوده و در صورتي كه صفحه از Page Rank بالايي برخوردار نباشد،‌ممكن است كه اين صفحات اصلآ ايندكس نشوند. البته ساختار لينكهاي داخلي موجود بين صفحات وب اگر بدرستي پياده سازي شده باشد، مي تواند ميزان اثرگذاري اين عامل درتعيين رتبه صفحات وب را به حداقل برساند.


منبع: سايت پرشيا سئو

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

بررسی سیستم همكاری در فروش یك وبسایت ایرانی

يكي از وبسايتهايي كه در زمينه افيليت ماركتينگ (درآمد انلاين از طريق مشاركت در فروش) فعاليت مي كند، وبسايت ايران ماركت سنتر مي باشد كه در حدود 28 روز پيش با اين سيستم آشنا شدم. من خودم با شبكه هايي نظير Commission Junction و Linkshare قبلآ كار كرده بودم (در حال حاضر نيز كم و بيش با اين سيستمها كار مي كنم) و مي دونستم كه يكي از كانالهايي كه مي توان بصورت آنلاين درآمد داشت از طريق همين Affiliate Marketing است، با خودم گفتم كه چرا يك سيستم ايراني و بومي رو مورد بررسي قرار ندهم و آيا اصلآ ميشه تو كشور خودم از اين طريق به كسب درآمد پرداخت؟ همچنين مدتها بود كه مي خواستم يه فروشگاه اينترنتي ايجاد كنم (البته براي تست) و رفتار كاربران ايراني را در زمينه خريد آنلاين بررسي كنم ولي از اونجائيكه هميشه وقت كم داشتم، دنبال يه چنين سيستمي بودم كه با صرف كمترين زمان ممكن اين موضوع رو تست كنم.

 

خوشبختانه با سايت Iran Market Center آشنا شدم و با خودم گفتم فرصت چه بهتر از اين! پس دست به كار شدم و در سيستم مشاركت در فروش اونها عضو شدم. اين سايت اقدام به راه اندازي يك پورتال فروشگاهي در ايران كرده، كه به نا به گفته اونها، در حدود 1000 فروشنده در فروشگاهشان عضو هستند و بيش از 100,000 محصول براي فروش وجود دارد.

مدل كسب درآمد، بر پايه همان مدل Affiliate Marketing كار مي كند يعني شما با معرفي كردن محصولات سايت، در صورتيكه كاربر معرفي شده توسط شما از سايت مزبور خريد كند، شما در سود فروش آن محصول (محصولات) سهيم خواهيد بود و فروشنده درصدي از قيمت كالا را به عنوان پورسانت همكاري شما، به شما اختصاص مي دهد.

موضوعي كه من رو متعجب كرد، درصد بالاي پورسانتها بود كه به ندرت در سايت هاي خارجي كه قبلآ باهاشون كار كرده بودم، ديده ميشد. بطوريكه حتي در برخي موارد ميزان پورسانت دريافتي به 50 تا 70 درصد هم مي رسيد.

بزرگترين مشكلي كه در كسب درآمد به روش همكاري در فروش وجود دارد، ايجاد ترافيك هدفمند به صفحه محصولات است كه البته من اين مشكل رو با استفاده از تبليغات در گوگل – Google Adwords و انتخاب كلمات كليدي متناسب با محصول حل كردم ولي بطور كلي، مي توان از روشهاي مختلف براي جذب و ايجاد ترافيك استفاده كرد، مثلآ استفاده از ايميل ماركتينگ، قرار دادن بنرهاي گرافيكي و لينك باكس در وبسايت و غيره. ولي به نظر من هيچكدوم از اين روشها به اندازه موتورهاي جستجوگر نمي تونند ترافيك هدفمند ايجاد كنند و از آنجائيكه با استفاده از تبليغات PPC – Pay Per Click مي توان در عرض كمتر از 15 دقيقه ترافيك مورد نياز خود رو بدست آورد، من براي بررسي سريع نتايج از اين روش براي تبليغات محصولات فروشگاه استفاده كردم. البته در اين روش شما بايد مراقب ضرر و زيان خود باشيد و اين مستلزم سعي و خطا و استفاده از كلمات كليدي مناسب و دقت در نوشتن متن آگهي است.

براي بررسي اين سيستم من چند تا محصول رو كه فكر مي كردم فروش خوبي داشته باشند رو از بين محصولات انتخاب كردم و براي اونها تو ادوردز گوگل آگهي تبليغاتي درست كردم و كاربران رو مستقيمآ به صفحه محصول هدايت كردم. جالب اينجاست كه شما در اين روش حتي لازم نيست كه وبسايت داشته باشيد و با قرار دادن آدرس صفحه محصول در Destination URL آگهي ادوردز مي توانيد كاربر را بطور مستقيم به صفحه محصولي كه تبليغ مي كنيد، هدايت كنيد. اگر كاربر معرفي شده از سايت مزبور خريد كند، به شما پورسانت همكاري اختصاص داده مي شود.

من در ادوردز يه Campaign ساختم و در داخل campaign چند تا adgroup براي تك تك محصولاتي كه مي خواستم معرفي كنم درست كردم. كلمات كليدي رو هم با استفاده از ابزار تحقيق بر روي كلمات كليدي ادوردز انتخاب كردم.

بعد از حدود 10 دقيقه، آگهي من در گوگل فعال شد و در صفحه اول گوگل براي كلمات كليديي كه انتخاب كرده بودم نمايش داده شد. جالب اينجاست كه پس از سپري شدن حدود 1 ساعت من اولين فروش خود رو تجربه كردم و در حدود 60% پورسانت در اكانت من منظور شد.

در داخل پنل Iran Market Center سفارشات مراحل مختلفي را طي مي كنند و تا زماني كه سفارش به حالت توزيع شده و يا وصول شده در نيامده باشد، پورسانت آن به شما پرداخت نمي شود و فقط در اكانت شما نمايش داده مي شود.

 

سفارشات در سيستم همكاري در فروش Iran Market Center مي تواند وضعيتهاي زير را داشته باشد:

سفارشات معلق: سفارشی که جدیدا در سیستم ثبت شده و فروشنده تاکنون اقدامی برای آماده کردن و ارسال آن نکرده است و یا اینکه خریدار به تماس تلفنی فروشنده برای تایید سفارش پاسخ نداده است.

سفارشات آماده به ارسال: سفارشی است که فروشنده بعد از اخذ تایید تلفنی آن از خریدار , اقدام به بسته بندی آن نموده است و یا به پست تحویل داده است. این تغییر وضعیت توسط فروشنده انجام می شود.

سفارشات ارسال شده: سفارشی است که در سیستم پستی در حال ارسال است و یا به دست خریدار رسیده است. این تغییر وضعیت توسط پست شهر مبدا انجام می شود.

سفارشات توزيع شده: سفارشی است که خریدار آن را دریافت کرده و مبلغ ان را به مامور پست داده است. این تغییر وضعیت توسط پست شهر مقصد انجام می شود.
سفارشات وصول شده: سفارشی است که مبلغ آن توسط پست به ایران مارکت سنتر داده شده است. این تغییر وضعیت توسط سیستم ایران مارکت سنتر انجام می شود.

سفارشات برگشتي: سفارشی است که خریدار به هر دلیلی از گرفتن آن خودداری نموده است و یا اینکه آدرس خریدار شناخته نشده است. این تغییر وضعیت توسط پست شهر مقصد انجام می شود.

سفارشات انصرافي: سفارشی است که آدرس آن ناقص است و یا پس از تماس فروشنده با خریدار , خریدار از دریافت آن صرف نظر کرده است. این تغییر وضعیت توسط فروشنده ثبت می شود که البته سیستم ایران مارکت سنتر برای حفظ حقوق تبلیغ کنندگان بصورت روزانه و مستمر بر صحت این تغییر وضعیت نظارت می نماید.

بررسي ميزان هزينه و درآمد و محاسبه سود ROI

من براي شروع، 5 موضوع مختلف (محصولات متنوع) رو انتخاب كردم و براي آنها در گوگل تبليغات درست كردم. تبليغات از تاريخ 11 اگوست به نمايش در آمد و تا حالا كه دارم اين مقاله رو مينويسم، هنوز در گوگل نمايش داده مي شود. شكل زير مقداري هزينه اي كه من در گوگل براي تبليغات محصولات در طول اين مدت 28 روزه پرداخته ام رو نشون ميده:

هزينه هاي پرداختي به گوگل براي تبليغ محصولات

 

در جدول زير ميزان درآمد (پورسانت همكاري در فروش) نمايش داده شده است:

مجموع پورسانت

مبلغ كالاها

تعداد كالا

تعداد سفارشات

وضعيت سفارش

95,190 ريال


184,900 ريال


3


3


سفارشات معلق

1,053,699 ريال


3,375,900 ريال


21


21


سفارشات آماده به ارسال

2,226,158 ريال


5,503,700 ريال


43


42


سفارشات ارسال شده

480,970 ريال


1,206,300 ريال


11


10


سفارشات توزيع شده

0


0


0


0


سفارشات وصول شده

0


0


0


0


سفارشات برگشتي

0


5,601,000 ريال


25


25


سفارشات انصرافي

3,856,017 ريال


10,270,800 ريال


78


76


كل سفارشات

 

همانطور كه ملاحظه مي كنيد كل هزينه اي كه به گوگل پرداخت شده است در حدود 191 دلار بوده كه با حساب دلاري 940 تومان هزينه كل برابر 1,795,400 ريال خواهد بود. بنابراين با احتساب 3,856,017 ريال درآمد حاصل از همكاري در فروش، ميزان سود نهائي برابر با 2,060,617 ريال خواهد بود.

به نظر بد نمياد!!! من در حدود 3 ساعت براي اين كار وقت گذاشتم و در عرض 28 روز تونستم كه در حدود دويست هزار تومان درآمد داشته باشم! البته نگهداري كمپهاي تبليغاتي كه در گوگل درست مي كنيد كمي وقت شما رو ميگيره ولي به نظر مياد كه ميشه با افزايش تعداد محصولات به درآمد فوق اضافه كرد.

سيستم افيليت ماركتينگ – سيستم همكاري در فروش، يكي از روشهاي بسيار سودمند هم براي فروشنده و هم براي تبليغ كننده است كه هر دو طرف از اين مشاركت سود مي برند. فروشنده تنها زماني هزينه مي كند كه محصولاتش به فروش بره و از طرفي تبليغ كننده هم با در يافت پورسانت مي تواند درآمد خوبي از اين راه كسب كند.
يكي از بزرگترين معايب سيستم همكاري در فروش ايران ماركت سنتر اينست كه اگر كاربر معرفي شده توسط شما، در همان بار اول از سايت فروشنده خريد نكند و دفعه بعد مستقيمآ وارد سايت فروشنده شده و خريد نمايد، پورسانتي به شما تعلق نمي گيرد. (عدم استفاده از كوكيها)

نتيجه گيري:
استفاده از سيستم همكاري در فروش مي تواند ميزان فروش محصولات و يا خدمات فروشندگان و يا توليد كنندگان را به ميزان قابل ملاحظه اي افزايش دهد و از طرفي ديگر صاحبان وبسايتها و يا افرادي كه با بازاريابي موتورهاي جستجوگر آشنايي دارند مي تواند از اين مدل ماركتينگ، درآمد خوبي را كسب كنند.

منبع: سايت پرشيا سئو
+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

مفهوم CSS Selectors

اگر دقت كرده باشيد، هر استايلي كه در CSS تعريف مي شود، از دو قسمت تشكيل شده است:

Selectors
Property

Selector ها مشخص مي كنند قانون نعريف شده بايد بر روي كدام تگها و المانهاي صفحه اعمال شود و Property در واقع خود قانون را مشخص مي كند. مثلا اگر ما بخواهيم با استفاده از CSS رنگ متن سرتيترهاي اول صفحه، H1، را به قرمز تغيير دهيم، بايد قانون CSS را به صورت زير تعريف كنيم:

h1{ color:red; }

در استايل فوق، Selector همان تگ h1 بوده و property كه مي خواهيم تغيير دهيم همان ويژگي color مي باشد. در اين قسمت مي خواهم شما را با انواع Selector هايي كه در CSS از آنها استفاده مي شود، آشنا كنم.

 

سلكتورهاي تگ – Tag Selectors:

ساده ترين حالتي كه يك Selector مي تواند داشته باشد، هماني است كه در مثال بالا ذكر شد. مثلا اگر شما بخواهيد قانوني را براي همه برچسبهاي

صفحه اعمال كنيد بايد ازسلكتورهاي تگ استفاده كنيد. كافيست اسم آن برچسب را بكار ببريد و سپس در داخل آكولادها، هر قانوني را كه دوست داريد تعريف كنيد. اين قوانين به همه برچسبهاي

كه در صفحه وجود دارند اعمال خواهند شد. در مثال زير اندازه فونت و رنگ متني كه در داخل برچسب

نمايش داده مي شود، تعريف شده است.

p{ 
font-size:1.3em;
color:#666;
}

اگر بخواهيم مجموعه اي از قوانين را بر روي چندين تگ HTML بطور همزمان اعمال كنيم، كافيست نام تگها را با كاما از همديگر جدا كنيم:

h1,h2,h3{
font-family:Tahoma;
color:#ff0000;
}

در مثال فوق نوع فونت و رنگ متن تگهاي H1, H2, H3 بطور يكجا تنظيم شده است.

 

سلكتورهاي كلاس –Class Selectors:

براي اينكه مفهوم سلكتورهاي Class را به خوبي درك كنيد، از يك مثال شروع مي كنيم. فرض كنيد ما مي خواهيم رنگ متن كليه پاراگرافهاي صفحه را به آبي تغيير دهيم، براي اين منظور كافيست از سلكتورهاي تگ استفاده كنيم:

p{ 
color:#0000FF;
}


حال فرض كنيد كه قسمتي از صفحه وب شما داراي پس زمينه آبي رنگ مي باشد. در اينحالت چون رنگ همه پاراگرافهاي صفحه به آبي تغيير داده شده است، متن پاراگرافي كه در اين قسمت واقع شده است به دليل يكسان بودن رنگ متن با رنگ پس زمينه، ديده نخواهد شد. براي حل مشكل بايد رنگ متن موجود در اين پاراگراف خاص تغيير كند مثلا به سفيد. اولين كاري كه به ذهنتان مي رسد اينست كه قانون قبلي را تغيير دهيد و لي اين كار باعث مي شود كه رنگ متن همه پاراگرافها عوض شود. براي حل اين مشكل از سلكتورهاي كلاس استفاده مي شود. بدين صورت كه ما يك كلاس تعريف كرده و قانون مورد نظر را (تغيير رنگ متن به سفيد) در داخل اين كلاس مشخص مي كنيم. انتخاب اسم كلاس كاملا اختياري است. در اين حالت به اين سلكتور، سلكتور كلاس گفته مي شود. به مثال زير توجه كنيد:

p{
color:#0000FF;
}
.sidebar{
color:#FFFFFF;
}


همانگونه كه مشاهده مي شود براي تعريف سلكتورهاي كلاس از علامت نقطه استفاده مي شود.
پس ار اينكه قانون را تعريف كرديم نوبت به استفاده از اين قانون در پاراگراف موردنظر مي رسد. براي اين منظور از ويژگي class در برچسب

استفاده مي كنيم. در واقع با اين كار مشخص مي كنيم كه اين پاراگراف متعلق به كدام كلاس مي باشد و خواص و قوانين آن كلاس بر روي اين برچسب اعمال مي شود.


حال فرض كنيد كه در اين پاراگراف شما يك لينك هم داريد. همانطوريكه مي دانيد لينكها بطور پيش فرض به رنگ آبي نمايش داده مي شوند و از آنجائيكه رنگ پس زمينه نيز آبي است، اين لينك ديده نمي شود. براي حل اين مشكل مي توان از كلاس تعريف شده (رنگ متن سفيد) براي برچسب نيز استفاده كرد:


حال اگر بخواهيم لينك موجود در اين قسمت به صورت ضخيم و بقيه متن به صورت عادي نمايش داده شود، كافيست سلكتور تگ را با سلكتور كلاس تركيب كنيم. به مثال زير توجه كنيد:

p {
color: #0000FF;
}
.sidebar {
color: #FFFFFF;
}
a.sidebar:link, a.sidebar:visited {
font-weight: bold;
}

مشاهده مي كنيد كه ما علاوه بر تركيب اين دو سلكتور، از كلاس نما (Pseudo-classes) هاي :link و :visited نيز استفاده شده است. بعدا در مورد سلكتورهاي كلاس نما توضيح داده خواهد شد.

نكته مهم: اگر شما در استايل سوم رنگي غير از آنكه در استايل دوم (رنگ سفيد) مشخص شده است، تعريف كنيد، رنگ دوم بر روي لينكها اعمال خواهد شد. چرا كه استايل دوم داراي تقدم و درجه اولويت بالاتري نسبت به استايل اول است. در واقع كلمه CSS كه مخفف كلمه Cascading Style Sheet مي باشد، اسمش را از همين موضوع اخذ كرده است. بعدا راجع به اين موضوع بحث خواهيم كرد.

 منبع: سايت پرشيا سئو

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

مفهوم Page Class Suffix در جوملا

ممكن است از خودتان پرسيده باشيد كه چگونه مي توان براي صفحات مختلف در جوملا، استايلهاي متفاوت تعريف كرد. از آنجاييكه وبسايتهاي مبتني بر جوملا تنها از يك قالب براي نمايش خروجي استفاده مي كنند (البته امكان تعريف بيش از چند قالب و استفاده از آنهادر كنار همديگر وجود دارد كه مورد بحث اين مقاله نيست) انجام چنين كاري در ابتدا كمي نا ممكن به نظر مي رسد ولي با استفاده از Page Class Suffix مي توان چنين قابليتي را در قالبهاي جوملا پديد آورد. شما با استفاده از Page Class Suffix مي توانيد براي صفحات مختلف، تصاوير پس زمينه متفاوت تعريف كنيد و يا رنگ متن و رنگ پس زمينه صفحات خاصي از وب سايت خود را تغيير دهيد و بطور كلي هر استايلي را كه بخواهيد براي صفحات دلخواه، تعريف كنيد. به عبارتي ديگر، براي تمامي المانهاي موجود دريك صفحه (يا صفحات) دلخواه مي توانيد با استفاده از Page Class Suffix استايل تعريف كنيد (چه عكس و چه نوشته).

Page Class Suffix دقيقآ عملكردي شبيه به Module Class Suffix دارد با اين تفاوت كه Module Class Suffix بر روي ماجولهاي جوملا تاثير مي گذارد و شما با استفاده از آن مي توانيد استايلهاي مختلف براي ماجولها تعريف كنيد در حاليكه Page Class Suffix بر روي Main Body اثر مي گذارد بنابراين براي تمامي آنچه كه در Main Body نمايش داده مي شود (اعم از صفحات محتوايي و يا خروجي كامپوننتهاي جوملا) مي توان استايلهاي متفاوت تعريف كرد.

 

چگونه Page Class Suffix را به صفحات خود اختصاص دهيم؟

فرض كنيد كه ما صفحه اي داريم كه مي خواهيم از لحاظ ظاهري با بقيه صفحات متفاوت باشد. براي اين منظور بايد به آن صفحه Page Class Suffix اختصاص دهيم. براي اختصاص Page Class Suffix به يك صفحه مراحل زير بايد طي گردد:

ابتدا بايد منويي كه به صفحه مورد نظر پيوند ايجاد كرده است را از منوي Menus انتخاب كنيم. حال وارد صفحه Menu Item Manager مي شويم.

Joomla Menu Manager

برروي آيتمي كه به صفحه مورد نظر لينك ايجاد كرده است كليك مي كنيم تا وارد صفحه تنظيمات آيتم منو شويم. در سمت راست صفحه، بر روي Parameters – System كليك مي كنيم تا منوي كشوئئ باز شود.

Page Class SUffix Parameter

همانطور كه در شكل نشان داده شده است، شما مي توانيد پارامتر Page Class Suffix را در اين قسمت تنظيم كنيد. مثلآ مقدار -suffix1 را در اين فيلد وارد مي كنيم و بر روي Save كليك مي كنيم تا تغييرات اعمال شده در سيستم ذخيره گردد. با اين كار شما توانستيد كه به يك صفحه خاص Page Class Suffix اختصاص دهيد. حال بايد بررسي كنيم كه اين پسوند چگونه مي تواند خروجي توليد شده توسط جوملا را تغيير دهد. بعد از اضافه كردن Page Class Suffix بايد استايلهايي كه مد نظرمان هست را به فايل template_css.css اضافه كنيم ولي قبل از اينكه به اين موضوع بپردازيم، نحوه ايجاد خروجي صفحات توسط جوملا را بررسي مي كنيم.

در جوملا محتويات مقالات - Content Items درون يك جدول HTML بنام contentpaneopen نمايش داده مي شوند. هنگامي كه به يك صفحه Page Class Suffix اختصاص مي دهيم، پسوند تعريف شده، به انتهاي نام كلاس contentpaneopen اضافه مي شود و كلاس جديدي بنام contentpaneopen-suffix1 بوجود مي آورد. همين مساله در مورد كلاسهاي contentheading و blog نيز صادق است. بنابراين، جوملا بجاي اينكه محتويات صفحه مورد نظر را در داخل جدول table.contentpaneopen نمايش دهد، آنرا درون table.contentpaneopen-suffix1 نمايش مي دهد. همچنين عنوان مقاله درون سلول td.contentheading-suffix1 به نمايش در مي آيد.

بنابراين شما مي توانيد با تعريف استايلهاي مختلف براي كلاسهاي ايجاد شده، ويژگيهاي ظاهري المانهاي موجود درصفحه مورد نظر را تغيير دهيد:

table.contentpaneopen-suffix1{
/* Put your css styles here */
}
td.contentheading-suffix1{
/* Put your css styles here */
}

همين كار را ما مي توانيم به جاي اينكه برروي يك صفحه محتوايي – Content Item انجام دهيم، بر روي خروجي يك كامپوننت اعمال كنيم. مثلآ اگر بخواهيم استايل خاصي را فقط براي كامپوننت Contact us اختصاص دهيم، ابتدا از ليست منوها، منويي كه حاوي لينك به صفحه تماس با ما است را انتخاب كرده و بر روي آيتم منو كليك مي كنيم تا وارد صفحه تنظيمات آيتم منو شويم. دوبار مثل حالت قبل از قسمت Parameter – System مقدار پارامتر Page Class Suffix را وارد مي كنيم. جوملا محتويات كامپوننتها را درون div.contentpane و عنوان كامپوننت را درون div.componentheading نمايش مي دهد. هنگامي كه به يك كامپوننت Page class suffix اختصاص مي دهيم، اين پسوند به اسم كلاسهاي فوق اضافه مي شود و كلاسهاي جديدي را بوجود مي آورد. Div.contentpane-suffix1 و div.componentheading-suffix1 حال نوبت به تعريف استايل براي كلاسهاي فوق است. شما مي توانيد هر استايلي را كه دوست داشته باشد براي اين كلاسها تعريف كنيد.

بنابراين با استفاده از Page Class Suffix ما مي توانيم خروجي تك تك صفحات وب جوملا را سفارشي كنيم به گونه ايكه آنها ازلحاظ ظاهر با همديگر تفاوت داشته باشند.


منبع: سايت پرشيا سئو

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

كسب درآمد از طريق سيستم همكاري در فروش – Affiliate Marketing

شايد شما كلمه افيليت ماركتينگ – Affiliate Marketing و يا بازاريابي پورسانتي و يا سيستم همكاري در فروش را بار ها شنيده باشيد و از خود پرسيده باشيد كه آيا ميشود از اين راه درآمد كافي داشت و يا اصلآ اين مدل كسب درآمدي چگونه كار مي كند؟ دراين مقاله شما با نحوه عملكرد افيليت ماركتينگ و اينكه چگونه اين مدل بازاريابي هم مي تواند به فروشنده (Merchant) و هم به تبليغ كننده (Affiliate) در كسب درآمد و سود بيشتر كمك كند، آشنا خواهيد شد.

 

در اين روش كسب درامد انلاين، شما به عنوان Affiliate ، به سايت فروشنده و يا توليد كننده محصول كه ما اصطلاحآ آنرا Merchant خواهيم ناميد، ويزيتور ميفرستيد و اگر ويزيتور فرستاده شده توسط شما از سايت Merchant يا همان فروشگاه فرضي، خريدي انجام دهد و يا در برنامه هاي آنها عضو شود (بسته به نوع Affiliate Program) در اينصورت، شركت توليد كننده و يا همان Merchant به شما درصدي از فروش را پرداخت مي كند. شما در واقع در وبسايت خودتان، محصولات ديگران را تبليغ مي كنيد و اگر ويزيتوري كه در سايت شما است، ترغيب به خريد محصول شود، پس از كليك بر روي لينك محصول به وبسايت فروشنده منتقل مي شود و در آنجا خريدش را انجام ميدهد و شما پورسانت خود را از فروشنده دريافت مي كنيد.

در اين روش Marketing هم فروشنده (Merchant) و هم كسي كه محصولات فروشنده را تبليغ مي كند (Affiliate)، سود مي كنند.از يكطرف، فروشنده، تنها زماني هزينه ميكند كه جنسش فروش برود و در اين ميان از تبليغات و برندينگ مجاني كه affiliate ها براي او ايجاد مي كنند، استفاده مي كند. از طرف ديگر، affiliate ها، با معرفي محصولات فروشنده هاي مختلف، درآمدهاي خوبي كسب مي كنند. يعني در اين سيستم هر دو طرف از اين مشاركت سودآور بهره مي برند.

سايت بزرگ Amazon اولين وبسايتي بود كه سيستم Affiliate Marketing را در وبسايت خود در سال 1996 ارائه داد و با اين كار توانست اسم خود را بر سر زبانها آورده (Branding) و هزاران هزار تبليغ كننده براي محصولات خودش پيدا كند و در ازاي پرداخت پورسانتهاي ناچيز، فروش خود را چندين برابر كند.

 

انواع برنامه هاي مشاركت در فروش – Types of Affiliate Programs

سيستمهاي همكاري در فروش ار انواع مختلفي برخوردار است كه عبارتنداز:

پرداخت به ازاي هر فروش: در اين نوع، درصدي از كل فروش به Affiliate داده مي شود. ميزان پورسانت، بستگي به نوع محصولات و برنامه مشاركتي دارد. مثلآ پورسانت فروش محصولات نرم افزاري بيشتر از محصولات سخت افزاري است. به اين نوع برنامه ها، Pay Per Sale نيز گفته مي شود.

پرداخت به ازاي هر ثبت نامي كه كاربر انجام مي دهد: در اين مدل، بسته به نوع برنامه، افيليت ها زماني درآمد كسب مي كنند كه ويزيتوري را به سايت Merchant بفرستند و آن ويزيتور در وبسايت فروشنده ثبت نام كند (فرمي را پر كند) به اين نوع از برنامه افيليت، Pay Per Lead نيز گفته مي شود. منظور از Lead يعني يك كاربري كه از سايت شما (افيليت) به سايت توليد كننده (Merchant) مراجعه كرده ودر آنجا عملي را كه مد نظر Merchant بوده را انجام داده است (مثلآ پر كردن فرم ثبت نام و يا شركت در نظر سنجي و ...)

پرداخت به ازاي هر ويزيتور: در اين مدل، affiliate ها به ازاي هر ويزيتوري كه به سايت Merchant ميفرستند، پول مي گيرند. چه اين ويزيتور، خريد بكنه چه نكنه!

پرداخت به ازاي نمايش آگهي: در اين مدل، Affiliate ها به ازاي تعداد دفعات نمايش آگهي هاي Merchant در وبسايت خود، پول دريافت مي كنند، چه كاربر رو تبليغات كليك بكنه چه نكنه! وبسايتهايي كه ترافيك خوبي دارند از اين روش مي توانند درآمد خوبي كسب كنند.

هنگامي كه شما عضو برنامه Affiliate مي شويد، Merchant، پنلي را در اختيار شما مي گذارد كه در داخل اين پنل بتوانيد لينكهاي مخصوصي را كه با شماره اكانت شما كد شده است، ايجاد كنيد. حتي برخي از Merchant ها بنرهايي را ازقبل طراحي مي كنند و در اين پنل در اختيار Affiliate ها قرار مي دهند تا آنها بدون هيچ دردسري، بتوانند اين بنرها را در سايت خود قرار دهند. پس از اينكه اين بنرها، متنهاي لينكدار و ... را در سايت خود آپلود كرديد، كاربران وبسايت شما، با كليك كردن برروي آنها وارد سايت Merchant مي شوند و از آنجائيكه لينكهاي ايجاد شده شماره اكانت شما رو در داخلشان دارند، سايت Merchant خواهد فهميد كه كاربري كه وارد سايتش شده، از طريق كدام Affiliate معرفي شده است و بسته به نوع برنامه افيليت، در صورتي كه كاربرارسال شده توسط شما، از سايت فروشنده خريد بكند و سا ثبت نام كند، به اكانت شما پورسانت اختصاص داده مي شود. اين درصدهاي حاصله در پنل شما جمع شده و درصورتيكه از يك مقدار كمينه (Min Payout) بيشتر باشد، در بازه هاي زماني مشخص شده توسط Merchant ها به حساب بانكي شما واريز مي شود و يا اينكه براي شما چك بانكي ارسال ميشود (بسته به نوع برنامه)


منبع: سايت پرشيا سئو

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

مدهاي كاري مرورگرهاي وب و مفهوم DOCTYPE

مدهاي Quirks و Strict دو مد كاري مختلف هستند كه مرورگرهاي مدرن براي تفسير كدهاي CSS از آنها استفاده مي كنند.

هنگامي كه Netscape 4 و اينترنت اكسپلورر 4 تفسير قوانين CSS را در مرورگرهاي خود تعبيه كردند، پشتيباني آنها از CSS با استانداردهاي W3C مطابقت نداشت. پشتيباني از كدهاي CSS مطابق با استانداردهاي W3C در مرورگر نت اسكيپ 4 بسيار ضعيف بود ولي اينترنت اكسپلورر 4 توانست تا حدودي خودش را با استانداردهاي W3C مطابقت دهد ولي اين همخواني با استانداردها بطور ناقص بود. اگرچه اكسپلورر 5 توانست مشكلات و باگهاي اكسپلورر4 را تا حدودي برطرف كند ولي خود اكسپلورر 5 مشكلات جديدي را بوجود آورد. (مخصوصآ در مدل Box)

 

براي اينكه طراحان وب مطمئن شوند كه وب سايت هايشان به درستي در مرورگرهاي مختلف نمايش داده مي شود، مجبور بودند كه كدهاي CSS را مطابق با خواسته ها و استانداردهاي تك تك مرورگرها بكار ببرند. استفاده از CSS به اين شكل باعث مي شد كه صفحات وب بطور كامل با استانداردهاي W3C مطابقت نداشته باشند.

از اينرو، با مهمتر شدن مسئله پيروي از استانداردها، شركتهاي سازنده مرورگرهاي وب، با انتخاب سختي روبرو شدند. آنها بايد خودشان را با استانداردها مطابقت مي دادند و اين مستلزم بكاربردن قوانين استاندارد CSS در مرورگرهايشان بود. از طرف ديگر با تغيير اين قوانين در مرورگرهاي خود باعث مي شد كه وبسايتهايي كه قبلا مطابق با قوانين قديمي مرورگرها ساخته شده بودند با مشكل بزرگي مواجه شوند. چرا كه مرورگر ها قوانين CSS را به گونه اي ديگر تفسير مي كردند.

بنابراين نزديك شدن به استانداردهاي W3C و تعبيه كردن آنها در مرورگر ها باعث ايجاد مشكلات بزرگي ميشد. از طرف ديگر عدم تطابق با استانداردهاي W3C باعث چندگانگي در قوانين و سردرگمي طراحان وب گشت.

راه حل:
هر راه حلي كه براي اين مشكل ارائه مي شود بايد بتواند:
به طراحان وب امكان انتخاب اينكه مرورگردر چه مدي كار كند را بدهد.
مرورگرها بتوانند صفحات قديمي را كه مططابق با قوانين قديمي طراحي شده اند را نمايش دهند.

به عبارت ديگر، تمامي مرورگرها بايد بتوانند در دو مد مختلف كار كنند. مد Quirks براي قوانين CSS قديمي و مد Strict براي قوانين CSS استاندارد.
اولين مرورگري كه توانست در دو مد مختلف كار كند اكسپلورري بود كه در كامپيوتر هاي Mac نصب بود و اكسپلورر 6 و Saffari و Opera و Mozilla مرورگرهايي هستند كه در دو مد مختلف كار مي كنند. اكسپلورر 5 و مرورگرهاي قديمي نظير Netscape 4 براي هميشه در مد Quirks كار مي كنند و نمي توان مد كاري را در اين مرورگر ها تغيير داد.

براي تعيين اينكه مرورگر در چه مدي كاري كند، نياز به يك تريگر است و اين تريگر در DOCTYPE بوجود آمد. طبق استانداردهاي W3C ، هر سند XHTML بايد يك DOCTYPE داشته باشد كه به مرورگر بفهماند در چه مدي كار كند.

صفحات قديمي كه قبل از پديده استانداردشدن صفحات نوشته شده اند، DOCTYPE ندارند. بنابراين عدم وجود DOCTYPE با اين مفهوم است كه مرورگر بايد در مد Quirks كند. يعني صفحه وب را بايد مطابق با قوانين قديمي CSS نمايش دهد.

در مقابل، اگر طراح وب به اندازه كافي با DOCTYPE آشنا باشد، بي شك دقيقا مي داند كه چه كاري دارد انجام مي دهد. اكثر DOCTYPE ها مرورگر را در مد Strict قرار مي دهند. يعني نمايش صفحه كاملا مطابق با استاندارد هاي W3C

"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

هر DOCTYPE جديد و ناشناخته اي مرورگر را در مد Strict قرار مي دهد.

مشكل ديگري كه وجود دارد اينست كه برخي از صفحاتي كه در مد Quirks نوشته شده اند نيز داراي DOCTYPE هستند. بنابراين هر يك از مرورگرها ليستي از DOCTYPE ها را دارند كه مرورگر را در مد Quirks قرار ميدهد.

دقت كنيد كه صفحه شما نياز ندارد كه حتمآ در DOCTYPE تعريف شده Validate شود. بلكه تنها ذكر DOCTYPE براي قرار دادن مرورگر در مد Strict كافي خواهد بود. (قرار گرفتن در مد Strict نياز به داشتن كد معتبر و Valid نيست)

مشكل بغرنج ديگر: Almost Strict Mode
در آزمايشها و بررسي هاي اوليه كه بر روي مد Strict انجام شد، به اين پديده پي برده شد كه تصاوير بكار رفته در صفحه داراي اندكي حاشيه خالي در قسمت پايين تصوير بودند كه قابل حذف هم نبود. علت اين مسئله در اينجا نهفته بود كه در مد كاري Strict، بر چسب بصورا يك المان درون خطي – Inline Level عمل مي كرد و از آنجائيكه براي المانهاي درون خطي به علت وجود كاراكترهايي نظير g,j و q مقداري فضاي خالي از سمت پايين رزرو مي شود (به علت ادامه دار بودن قسمت پاييني اين كاراكترها)، براي برچسب هم اين فضا اختصاص داده مي شد.

براي حل اين مشكل، برچسب بايد بصورت يك المان Block Level تعريف مي شد.

img{display:block;} 

با اين حال، اكثر سازندگان مرورگرهاي وب، مخصوصا شركت موزيلا، تصور كردند كه اين مسئله باعث سردرگمي طراحان مي شود. براي همين منظور آنها مد كاري جديدي را تحت عنوان مد Almost Strict را بوجود آوردند. اين مد دقيقآ مشابه مد Strict بوده با اين تفاوت كه برچسب به صورت يك المان Block Level عمل مي كند. لازم به ذكر است كه اغلب DOCTYPE ها مرورگر را در مد كاري Almost Strict قرار مي دهند.

XML PROLOG مخصوص اكسپلوررهاي ويندوز:
در اينترنت اكسپلورر 6 بر روي سيستم عامل ويندوز، مايكروسافت قانون جديدي را تعبيه كرد. اين قانون بصورت زير است:
اگر قبل از اعلان DOCTYPE كه مرورگر را در مد Strict قرار مي دهد، يك XML PROLOG قرار داده شود، صفحه در مد Quirks نمايش داده خواهد شد. اين قابليت به طراحان وب امكان ميدهد كه صفحه وب Valid داشته و با اينحال در مد Quirks باقي بمانند.

XML PROLOG لازم براي اينكار بايد قبل از اعلان DOCTYPE و در اولين سطر از سورس صفحه قرار گيرد.

 

توجه كنيد كه اين قابليت در اينترنت اكسپلورر 7 حذف شده است.

تفاوتهاي مدهاي كاري Strict و Quirks در نمايش المان هاي صفحه:
اول از همه، تمامي امكانات پيشرفته CSS در مرورگر IE 7 فقط در مد Strict كار خواهند كرد. تفاوتهاي ديگري نيز وجود دارند كه بطور خلاصه ذيلآ با آنها اشاره خواهم كرد.

تفاوت در ارائه مدل BOX:
دو نوع مختلف از BOX Model وجود دارد. نوع قديمي و نوع W3C . پر واضح است كه مدل W3C جزو استاندارد محسوب مي شود. در مدل W3C - مقادير padding و borders در محاسبه width منظور نمي شوند. به عبارت ديگر در مدل استاتدارد، اگر يك BOX با عرض 300 پيكسل تعريف كنيم و براي اين BOX مشخصات padding و border را به ترتيب برابر 20 و 5 پيكسل تعريف كنيم، عرض واقعي اشغال شده توسط BOX برابر خواهد بود با:

300+2*20+2*5 = 350
در اينترنت اكسپلورر، اگر مد كاري را بر روي Quirks قرار داده باشيم، مدل BOX قديمي بكار برده خواهد شد. يعني در محاسبه عرض المان مقادير Borders و Padding منظور خواهد شد. ولي اگر مرورگر در مد Strict قرار گرفته باشد، مدل BOX استاندارد براي نمايش صفحه بكار برده خواهد شد.

پس براي اينكه در اينترنت اكسپلورر 6 تعيين كنيم ازچه مدلي براي BOX استفاده شود، تنها راه استفاده از DOCTYPE است. (قرار دادن مرورگر در مد Quirks يا Strict)

در مرورگرهاي Opera و Mozilla و اكسپلورر MAC مي توان با استفاده از ويژگي box-sizing نوع مدل مورد BOX را انتخاب كرد. مرورگر Saffari تنها مدل استاندارد BOX را پشتيباني مي كند.

استثناء: دكمه هاي HTML در مرورگر هاي اينترنت اكسپلورر و موزيلا، بر اساس مدل BOX قديمي نمايش داده مي شوند حتي اگر مرورگر در مد Strict باشد.


تفاوت در تفسير white-space: pre
طبق استاندارد W3C ويژگي white-space: pre بايد در همه مرورگرها عمل كند. اين ويژگي در مرور
گر اكسپلورر ويندوز تنها در مد Strict كار مي كند ولي در بقيه مرورگر ها هم در مد Quirks و هم در مد Strict عمل خواهد كرد.

تفاوت در تفسير margin: auto و width: auto
طبق استاندارد W3C براي اينكه الماني را در مركز صفحه قرار دهيم بايد از ويژگي margin: 0 auto استفاده كنيم. اين ويژگي در اكسپلورر ويندوز تنها در مد Strict عمل مي كند.

تفاوت در نحوه تفسير مقادير بدون واحد اندازه گيري:
طبق استاندارد W3C ، بايد در كنار مقادير، واحد اندازه گيري آنها نيز ذكر شود و اگر واحد يك مقدار مشخص نباشد، آن مقدار ناديده گرفته مي شود. تقريبآ همه مرورگر ها در مد Quirks براي مقادير بدون واحد از واحد پيكسل استفاده مي كنند ولي در مد Strict از استاندارد پيروي مي كنند.

تفاوت در نمايش تصاوير و تفسير برچسب
طبق استاندارد، تصاوير به صورت المانهاي Inline Level در نظر گرفته مي شوند.بنابراين كمي فضاي خالي در قسمت پايين تصاوير صفحه وجود خواهد داشت. (بنا به دليلي كه بالا توضيح داده شد.)
در مد Quirks تصاوير بصورت Block Level در نظر گرفته مي شوند. در اينترنت اكسپلورر چه در مد Quirks و چه در مد Strict، تصاوير بصورت المانهاي Block Level در نظر گرفته مي شوند (از استاندارد پيروي نمي كنند) در بقيه مرورگرها نظير موزيلا، در مد Almost Strict ، تصاوير بصورت المانهاي Block Level در نظر گرفته مي شوند و در مد Really Strict بصورت المانهاي Inline Level . براي قرار دادن مرورگر در مد Really Strcit از DOCTYPE زير استفاده مي شود.


تفاوت در نحوه تفسير overflow: visible
طبق استاندارد، اگر شما به يك المان، ارتفاع مشخصي را با استفاده از ويژگي height اختصاص دهيد، و ويژگي overflow را برابر با مقدار visible (حالت پيش فرض) قرار دهيد، اگر محتويات محصور در المان طولاني باشد به گونه ايكه در آن ابعاد نگنجد، از محدوده تعيين شده براي المان به بيرون سرريز مي شود.
اكسپلورر 6 همواره ارتفاع المان را بطور اتوماتيك به گونه اي تنظيم مي كند كه محتويات المان به بيرون سرريز نشود. يعني اكسپلورر 6 از استاندارد پيروي نمي كند چه در مد Quirks چه در مد Strcit.

در اكسپلورر 7 و Opera اين حالت فقط در مد Quirks اتفاق مي افتد. بقيه مرورگر ها چه در مد Quirks و چه در مد Strict از استاندارد پيروي مي كنند.

تفاوت در نحوه تفسير ويژگي width براي المان هاي Inline Level
طبق استاندارد، المانهاي Inline Level نمي توانند ويژگي width داشته باشند.
در مد Quirks اكسپلورر سعي مي كند با اختصاص ويژگي display: inline-blobk براي المان هاي درون خطي، از ويژگي width پشتيباني نمايد.
تفاوت در نحوه تفسير ابعاد فونت در خانه هاي جدول:
طبق استاندارد، قانون td { font-size: 80% } مشخص مي كند كه ابعاد فونت بكار رفته درون سلولهاي جدول مي بايستي، 80% ابعاد فونت بكار رفته در Body صفحه باشد.
با اين وجود در مد Quirks ، منظور از قانون فوق اينست كه متن موجود در داخل سلول جدول بايد با فونتي به ابعاد 80% سايز فونت تعريف شده بصورت پيش فرض در مرورگر كاربر نمايش داده شود. (سايز پيش فرض غالبا برابر 16 پيكسل است).

منبع: سايت پرشيا سئو
+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

واحدهاي اندازه گيري در CSS

در CSS براي اندازه گيري، واحدهاي متعددي وجود دارد كه هر كدام براي مقاصد خاص استفاده مي شود. واحد هاي اندازه گيري در CSS عبارتند از:

واحد اندازه گيري Points و Picas:

اگر شما صفحه تان را براي نمايش براي مانيتور طراحي مي كنيد، نبايد از واحدهاي Points و Picas استفاده كنيد. چرا كه اين واحدها براي مقاصد چاپي بوجود آمده اند. هر Point معادل يك هفتادو دوم اينچ مي باشد. (1 Point: 1/72 Inch) و هر Pica معادل يك ششم اينچ مي باشد. (1 Pica = 1/6 Inch) بنابراين هر Pica معادل 12 point خواهد بود. اگر صفحه تان را براي چاپ طراحي مي كنيد (نسخه قابل چاپ) استفاده از واحد هاي نقطه و پيكا، بهترين انتخاب خواهند بود. بنابر اين براي طراحي صفحات وب نبايد از اين واحد ها استفاده شود. چرا كه در platform ها و مرورگر هاي مختلف، متون با ابعاد متفاوتي ظاهر خواهند شد.

 

واحد اندازه گيري پيكسل:

اغلب طراحان وب از واحد پيكسل براي انداره گيري استفاده مي كنند. چرا كه اين واحد اندازه گيري، در همه سيستمهاي عامل و مرورگر ها به صورت يكساني نمايش داده مي شود. با اين وجود استفاده از واحد اندازه گيري پيكسل، تنظميات پيش فرض مرورگر كاربران براي اندازه فونت را ناديده مي گيرد و كاربران قادر به تغيير اندازه متن صفحه نخواهند بود. بنابراين كاربراني كه مشكل بينايي دارند و تمايل به بزرگتر كردن فونت براي خوانايي بهتر صفحه را دارند، با مشكل مواجه خواهند شد (يك مشل Accessibility). بنابراين از آنجائيكه استفاده از واحد پيكسل انتخاب آساني است، ولي به خاطر مشكلي كه ذكر گرديد بايد از واحد اندازه گيري ديگري استفاده كرد. همچنين استفاده از واحد اندازه گيري پيكسل براي نسخه هاي چاپي متون توصيه نمي شود. همانطوريكه براي نمايش متون بر روي مانيتور نبايد از واحدهاي اندازه گيري پيكا و پوينت استفاده كرد.

واحد اندازه گيري Ems:

واحد em يك واحد اندازه گيري نسبي براي فونت متون صفحه وب مي باشد. يك Em بنابر تعريف، معادل ارتفاع حرف M در فونت پيش فرض مي باشد. در CSS يك em در واقع معادل اندازه فونت پيش فرض كاربر مي باشد. به عبارتي ديگر، كاربر خواهد توانست اندازه فونت بكار رفته در صفحه وب شما را تغيير دهد.
به عنوان طراح وب، اين قابليت تغيير اندازه فونت توسط كاربر، ممكن است زياد خوش آيند نباشد. ولي از ديد كاربران اين امكان سودمند خواهند بود كه بتوانند صفحه وب شما را با فونت بزرگتر مشاهده كنند.

شما با استفاده از واحد EM مي توانيد ابعاد فونت را با اعداد اعشاري نيز تعريف نماييد. مثلا اگر بخواهيد ابعاد فونت متنتان 10%   كوچكتر از مقداري كه توسط كاربر در مرورگرش تنظيم شده است نمايش دهيد، كافيست از قانون زير استفاده كنيد:

font-size:0.9em;

و اگر بخواهيد ابعاد متن شما 10%  بزرگتر از ميزاني كه توسط كاربر در مرورگرش تنظيم شده است، باشد از قانون زير مي توانيد استفاده كنيد:

font-size:1.1em;

 واحد اندازه گيري Exes:

واحد ex يك واحد اندازه گيري نسبي براي فونت متون صفحه وب مي باشد. يك Ex بنابر تعريف، معادل ارتفاع حرف كوچك x در فونت پيش فرض تنظيم شده توسط كاربر مي باشد. متاسفانه مرورگر هاي مدرن هنوز از اين واحد اندازه گيري به طور كامل پشتيباني نمي كنند. لذا استفاده از اين واحد اندازه گيري توصيه نمي شود.

واحد اندازه گيري درصدي – Percentage:

مشابه واحد هاي اندازه گيري Ems و Exes ، واحد درصدي به كاربران اجازه مي دهد كه ابعاد فونت را تغيير دهند. براي نمايش متن با ابعادي كه بطور پيش فرض توسط مرور گر كاربر تنظيم شده است، كافيست ابعاد فونت را برابر با 100%  دهيد. (100%  معادل 1em مي باشد(.  با افزايش و كاهش ميزان درصد، مي توان متن را بزرگتر و كوچكتر نمايش داد:

font-size:100%; 

استفاده از كلمات كليدي رزرو شده:

شما همچنين مي توانيد با استفاده از كلمات كليدي رزرو شده ابعاد فونت را هم بصورت مطلق و هم بصورت نسبي تغيير دهيد.

كلمات كليدي براي تغيير ابعاد فونت بصورت مطلق:
در CSS براي تغيير ابعاد فونت بصورت مطلق از هفت كلمه كليدي استفاده مي شود:

xx-small
x-small
small
medium
large
x-large
xx-large

اين كلمات نسبت به همديگر تعريف مي شوند و در مرورگر هاي مختلف بطور متفاوت تعبير مي شوند. بيشتر مرورگرها سايز Medium را مشابه متني كه قانوني براي ان تعريف نشده است نمايش مي دهند. و بقيه سايز ها را نسبت به سايز Medium بزرگتر و يا كوچكتر نمايش مي دهند. اينترنت اكسپلورر 5 (و اينترنت اكسپلورر 6 بسته به نوع سند تعريف شده در DOCTYPE ) سايز small را مشابه متني كه استايل براي آن تعريف نشده است نمايش مي دهند و بقيه سايز ها را نسبت به small بزرگتر و يا كوچكتر نمايش مي دهند.

اين واحد ها از آنجائيكه از المان پدر هيچ چيزي را به ارث نمي برند، مطلق خوانده مي شوند ولي بر خلاف واحدهاي پيكسل و پوينت، به كاربر اين امكان را مي دهند كه سايز متن را در مرورگر خود افزايش و يا كاهش دهند. مشكل عمده اي كه در رابطه با استفاده از كلمات كليدي براي واحد هاي اندازه گيري مطلق وجود دارد اينست كه بطور مثال متني كه سايز آن برابر x-small قرار داده شده است ممكن است در يك مرورگر به خوبي قابل مشاهده باشد ولي در مرورگر ديگر قابل خواندن نباشد.

كلمات كليدي براي تغيير ابعاد فونت بصورت نسبي:
كلمات كليدي كه براي اندازه گيري نسبي از آنها استفاده مي شود عبارتند از larger و smaller . كه ابعاد خود را از المان پدر – Parent Element اخذ مي كنند. (مشابه واحد هاي اندازه گيري em و % ). بنابراين اگر شما اندازه متن موجود در برچسب

را به small تنظيم كرده باشيدو بخواهيد قسمتي از متن را با تاكيد بيشتري نمايش دهيد، كافيست قوانين زير را تعريف كنيد:

p{ font-size:small;}
em{font-size:larger}

در كد HTML زير متن موجود بين برچسبهاي با فونت بزرگتر نسبت به بقيه متنهاي موجود در پاراگراف نمايش داده مي شوند. (در اين مثال المان

در واقع پدر – Parent المان مي باشد)

This is a sample text which shows how relative keywords are used in css


واحد هاي اندازه گيري نسبي و مسئله وراثت – Inheritance:
هنگامي كه شما از واحد هاي اندازه گيري نسبي استفاده مي كنيد، به اين نكته توجه داشته باشيد كه المان مربوطه سايز خود را از المان پدر به ارث مي برد. (همانگونه كه در مثال فوق مشاهده كرديد) اين موضوع به راحتي در ساختارهاي ساده به راحتي قابل درك است. اما اين وراثت در Layout و چيدمانهاي پيچيده و تو در تو كه در آنها المان پدر براحتي قابل تشخيص نمي ياشد ممكن است كمي مشكل ساز باشد. براي روشن شدن موضوع به ذكر يك مثال اكتفا مي كنيم.

فرض كنيد شما مي خواهيد متني كه درون سلولهاي يك جدول (در HTML براي مشخص كردن يك خانه از برچسب استفاده مي شود) نمايش داده مي شود به اندازه 80% سايز پيش فرض تعيين شده در مرورگر كاربر باشد. براي اين منظور قانون CSS را بصورت زير تعريف مي كنيم.

td{ font-size:100%;} 

در صفحه اي كه از جداول تودرتو خبري نيست، متن كمي كوچكتر از حالت پيش فرض نمايش داده خواهد شد. ولي در ساختاري كه از جداول تودرتو استفاده شده است، موضوع كمي عجيب به نظر مي رسد.

بطور مثال در كد زير، متن رفته رفته كوچكتر نمايش داده مي شود چرا كه هر المان ابعاد فونت المان پدر را به عنوان سايز پايه در نظر مي گيرد. به عبارتي ديگر در ساختر فوق متن اول به اندازه 80%  سايز پيش فرض و متن دوم به اندازه 64%  پيش فرض و متن سوم به اندازه 51.2% سايز پيش فرض نمايش داده مي شود.

جدول اولي
جدول دوم
جدول سوم
منبع: سايت پرشيا سئو
+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

كارگاه آموزشي ادوردز - Adwords Workshop

در اين مقاله ميخوام نحوه ايجاد آگهي تبليغاتي در ادوردز گوگل را براي سايت نيازمندي ها بطور عملي نشان دهم. سايتي كه مي خوام براش تبليغات تو گوگل درست كنم سايت نيازمندي ايران هستش كه تازه راه افتاده و مسئوليت تبليغات ادوردز اون به عهده من گذاشته شده است. ممكن است در ابتدا يكسري از مفاهيم براي شما ناآشنا باشد كه من سعي خواهم كرد تا آنجئيكه ممكن است آنها را در اين مقاله توضيح دهم.

در ابتدا وارد حساب ادوردز مي شويم. و در صفحه Campaign Summary بر روي New Online Campaign كليك مي كنيم. يك منوي كشويي باز مي شود كه از شما نوع Campaign رو كه مي خواهيد ايجاد كنيد را مي پرسد. اگر شما مي خواهيد تبليغات CPC ايجاد كنيد، بايد گزينه Start With Keywords را انتخاب كنيد ولي اگر تبليغات CPM مي خواهيد، گزينه بعدي يعني Start with placements را انتخاب كنيد.

 

پس از انتخاب نوع Campaign وارد صفحه تنظيمات Campaign مي شويم. در سيستم تبليغاتي ادوردز گوگل، مجموعه آگهيهاي مرتبط با هم يك Adgroup و مجموعه adgroup ها يك Camapign را تشكيل مي دهند. يعني در داخل يك Campaign شما مي توانيد چندين Adgroup و در داخل هر adgroup چندين Ad يا آگهي داشته باشيد.

درصفحه تنظيمات Campaign ، ابتدا براي Campaign و Adgroup خود يك اسم انتخاب مي كنيم. سپس در قسمت Target Customers by Language زبانهايي كه آگهي ما ميخواهيم در داخل آن به نمايش درآيد رو انتخاب مي كنيم. شما مي توانيد چندين زبان را با نگه داشتن كليد CTRL انتخاب كنيد. اگر توجه كرده باشيد، مي بينيد كه زبان فارسي در بين آنها به چشم نمي خورد. من زبان انگليسي را براي آگهي خود انتخاب مي كنم. اين باعث ميشه كه آگهي شما در دومين Google.Com نمايش داده بشه. البته متن آگهي ما فارسي خواهد و كلمات كليدي كه اين تبليغ توسط آنها نمايش داده خواهد شد نيز كلمات فارسي و يا انگليسي تشكيل خواهند داد. پس از انتخاب زبان، موقعيت جغرافيائي يا كشوري كه مي خواهيم آگهي ما در آن منطقه به نمايش درآيد را انتخاب مي كنيم. با كليك بر روي Change Targeting صفحه اي باز خواهد شد كه در آن مي توانيم كشور يا مناطق جغرافيايي مقصد را انتخاب كنيم. متاسفانه كشور ايران در اين ليست موجود نمي باشد و براي اينكه بتوانيد تبليغات خود را در كشور ايران به نمايش در بياوريد، بايد گزينه All Countries and Territories را از ستون Bundlesانتخاب كنيم. در اين حالت آگهي شما در همه كشورها منجمله ايران پخش خواهد شد. پس از اينكه محل جغرافياي نمايش آگهي را انتخاب كرديد، بر روي Done كليك كنيد تا به صفحه تنظيمات Campaign وارد شويد.

پس از اعمال تنظيمات بر روي دكمه Continue كليك مي كنيم تا وارد ايجاد متن آگهي شويم. در اين صفحه متن آگهي خود را وارد مي كنيم. هر آگهي از چهار سطر تشكيل شده است كه قبلا در مقاله مقدمه اي بر گوگل ادوردز در مورد نحوه نوشتن آگهي توضيح داده شده است.

پس از ايجاد متن آگهي خود بر روي Continue كليك مي كنيم. گوگل متن آگهي و وبسايت مقصد را بررسي مي كند تا با قوانين خود مغايرت نداشته باشد. مرحله بعدي كه مي توان گفت مهمترين مرحله در ايجاد آگهي هاي CPC است، تعيين كلمات كليدي و قيمت آنهاست. اينكه تبليغات شما براي چه واژه هايي به نمايش درآيد چيزي است كه شما در اين مرحله تعيين مي كنيد. در مقاله تحقيق بر روي كلمات كليدي نحوه انتخاب واژه ها توضيح داده شده است.

براي سايت نيازمندي ايران مي توان از واژه هاي زير استفاده كرد. انتخاب واژه هاي دقيقتر در هدفمند تر كردن ترافيك ادوردز نقش بسيار مهمي را ايفا خواهد كرد.

ثبت آگهي
دادن آگهي
درج آگهي
درج آگهي آنلاين
درج آگهي رايگان
سايت آگهي
سايت آگهي آنلاين
سايت تبليغات
سايت تبليغات آنلاين
نمايش تبليغات
نيازمندي
نيازمندي آنلاين
نيازمندي ها
نيازمندي هاي آنلاين
نيازمنديها

پس از وارد نمودن كلمات كليدي، نوبت به تعيين بودجه تبليغاتي روزانه و قيمت پايه اي براي هر كلمه كليدي مي رسد. بطور مثال اگر شما بخواهيد كه روزانه بيشتر از 20 دلار هزينه نكنيد، مقدار 20 را درفيلد Enter your daily budget وارد مي كنيد. قيمت كلمات كليدي را نيز در فيلد Maximum CPC bid وارد مي كنيد. بعدآ خواهيد ديد كه شما مي توانيد براي هر كلمه كليدي قيمت مجزا تعين كنيد. مثلآ براي كلمات مهمتر قيمت بيشتر و براي كلمات من اهميت تر قيمت كمتري بپردازيد. هر چقدر Maximum CPC بالاتر باشد رتبه آكهي شما در بين آگهي هاي موجود براي آن واژه بالاتر خواهد رفت و آگهي شما در مكانهاي اول نمايش داده خواهد شد.

پس از وارد نمودن مقادير فوق، بر روي دكمه Continue كليك كنيد تا وارد صفحه بعد شويد. در اين صفحه پيش نمايشي از متن آگهي و كلمات كليدي انتخاب شده و ساير پارامترها براي شما به نمايش در مي آيد كه شما مي توانيد آنها را مرور كرده و يا حتي ويرايش نماييد. پس از اينكه همه پارامترهاي را بررسي كرديد، برروي دكمه Save Campaign كليك كنيد تا اطلاعات شما ذخيره گردد. تا زماينكه شما Campaign خود را ذخيره نكرده ايد، گوگل آگهي شما را پخش نخواهد كرد.

حالا بايد منتظر بمانيد تا كاربري، كلمه كليدي را كه مرتبط با كلمات كليدي تعيين شده توسط شما، است را در گوگل سرچ كند و بر روي تبليغات شما كليك كند و وارد سايت شما شود!


منبع: سايت پرشيا سئو

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

مزاياي استفاده از CSS

CSS زباني است براي تعريف فرمت و قالب بندي صفحات وب كه اين قالب بندي مي تواند شامل رنگها، تصاوير پس زمينه، نوع فونت بكار رفته، حاشيه هاي و ميزان تورفتگي المان هاي صفحه باشد.

شايد شما اين سوال به ذهنتان بيايد كه بدون CSS هم مي توان اين تنظيمات را با استفاده از برچسبهاي HTML انجام داد پس چرا از CSS استفاده كنيم؟ براي اينكه جواب اين سوال را به خوبي داده باشيم، يك مثال ساده مي زنيم.

 

همانطور كه مي دانيد استفاده از فونت sans-serif (فونتهايي نظير Arial, Verdana, Tahoma) بسيار رايج مي باشد. ولي از آنجائيكه فونت پيش فرض مرورگر هاي وب از نوع serif (نظير Times New Roman) مي باشد، لذا براي ايجاد يك صفحه وب كه براي نمايش متن از فونت sans-serif استفاده كند، بايد از برچسب به كرار استفاده كرد. شما ممكن است در يك آرايش پيجيده از يك صفحه وب دهها مورد از برچسب را مشاهده كنيد كه فقط براي تعريف فونت صفحه بكار رفته اند. حال اگر فرض كنيم وبسايت شما از 50 صفحه تشكيل شده و در هر صفحه 15 بار از برچسب استفاده شده، در اينصورت تعداد كل برچسبهاي برابر با عدد 750 خواهد بود! يعني فقط براي تعريف يك قانون بسيار ساده ما نيازمند به تعريف 750 تا برچسب خواهيم بود

حال بيائيد كمي مشكل را حادتر كنيم! فرض كنيد مشتري شما به شما زنگ مي زند و از شما مي خواهد از فونت ديگري براي طراحي صفحه استفاده كنيد. شما بايد هزاران برچسب را كه در داخل چندين صفحه وب استفاده كرده ايد را ويرايش كنيد!

اگر شما با HTML بخوبي آشنا باشيد مي دانيد كه استفاده از برچسب مشكل استفاده از برچسب را حل مي كند ولي با اين حال حتي اگر شما از برچسب نيز استفاده كرده باشيد، بايد تك تك صفحاتتان را باز كرده و اين برچسب را ويرايش كنيد.

بنابراين استفاده از HTML براي قالب بندي و تعريف ظاهر صفحه پيشنهاد نمي شود. همچنين ذكر اين نكته هم حائز اهميت است كه استفاده از برچسبهايي نظير در نسخه هاي بعدي استانداردهاي W3C ممنوع شده است. بطور مثال اگر شما نوع سند HTML (DOCTYPE) را از نوع Strict انتخاب كنيد (نظير HTML 4.01 Strict ويا XHTML 1.0 Strict) در اينصورت اين برچسبهاي قابل استفاده نخواهد بود. بنابر اين بهتر است از اين برچسبهاي HTML دوري كنيد و از قوانين CSS براي تنظيم ظاهر المانهاي صفحه استفاده كنيد.


منبع: سايت پرشيا سئو

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

ازكجا شروع به ياد گيري SEO بكنيم؟

خب! پاسخ دادن به اين سوال كمي تا قسمتي مشكله! در اين آشفته بازار اطلاعات و تكنولوژيهايي كه روز به روز به تعدادشون و پيچيدگيهاشون افزورده ميشه اگه يه كم آدم دير بجنبه مي بينه كه از قافله خيلي عقب مونده. شما يه وبسايتي داريد كه مي خواين اونو معرفيش كنين و اولين و ارزانترين چيزي كه به ذهنتون ميرسه اينه كه از موتورهاي جستجوگر ترافيك بگيرين و سايتتون رو تو اين موتورها بكشين بالا و اين مستلزم اينه كه شما با تكنيكها و ابزارهاي لازم براي اين كار آشنائي داشته باشين. ما تو اصطلاح خودمون به مجموعه كارهايي كه يه وبمستر انجام ميده تا رتبه سايتش رو تو موتورهاي جستجو ببره بالا، سئو يا SEO ميگيم. SEO مخفف كلمه Search Engine Optimization هست كه امروزه هر شركت يا موسسه اي كه ميخواد مشتريهاي خوب و پاياداري از موتورهاي جستجوگر بگيره بايد در زمينه SEO فعاليت بكنه.

 

هرچي ميگذره SEO هم سختتر ميشه. رقابت زياد و همچنين تغيير در الگوريتم موتورهاي جستجوگر و هوشمندتر شدن آنها، اين حرفه رو تبديل به يك هنر كرده تا يه سري فرمولهاي رياضيك و مهندسي. بعضيها، براي اينكه ترافيك بگيرن، يه سري ايبوك درست ميكنن و اونها رو رايگان منتشر مي كنن و داخل ايبوك هاشون بطور ضمني و خيلي ماهرانه سرويسها و يا محصولات خودشون رو تبليغ مي كنن. بعضيها ميان فروم راه ميندازن و همين طور بگير برو جلو!

 

خب حالا كه چي! ما كه مي خوايم SEO ياد بگيريم بايد از كجا شروع كنيم؟ و چه منابعي رو مطالعه كنيم؟ من سعي كردم تا اونجائي كه ممكن است ليست كاملي از منابع و روشهايي كه شما رو در يادگيري اين حرفه كمك مي كنه رو تو اين مقاله ذكر كنم. باقيش رو مي ذارم به عهده خودتون!

 

كتابهاي سئو – SEO Books

فكر كنم بهترين جايي كه ميتوان شروع به يادگيري سئو كرد، استفاده از كتابهايي هست كه در اين زمينه وجود دارد. مزيتي كه كتاب نسبت به ساير روشهاي يادگيري داره اينه كه مطالب در داخل كتابها طبقه بندي شده و شما اگه بعدآ به مشكلي در زمينه SEO خورديد ميتونيد براحتي به بخش مربوطه در داخل كتاب مراجعه كرده و مطلب مورد نظر رو مطالعه كنيد. ولي از آنجائيكه سئو دائما در حال تغيير هست و هر روز تكنيكها و متد هاي جديدي بوجود مي آيد، كتابهاي سئو نيز تاريخ مصرف پيدا مي كنند و ممكن است كتابي كه در سال 2005 نوشته شده ديگه در سال 2008 كارائي نداشته باشه. بعضي از منتشران كتابهاي الكترونيكي سئو، مطالب كتابهاي خود را بروز مي كنند و ويرايشهاي جديدتري از كتابهاي خود را بمرور زمان منتشر مي كنند كه توصيه ميشه كه حتما آخرين نسخه كتاب مطالعه بشه. از كتابهاي مفيد SEO م يتوان به موارد زير اشاره كرد:

 

Professional Link Builder’s Guide ($29)
SEO Fast Start (Free)
Small Business Guide to Search Engine Marketing ($79)
SEO Handbook ($10)

 

مقالات آنلاين سئو - SEO Guides

 

مقالات آموزشي بسيار زيادي در زمينه سئو توسط متخصصين اين حرفه منتشر شده كه شما مي تونيد از اونها بطور رايگان استفاده كنيد. البته باز هم بايد به اين نكته دقت كنيد كه حتمآ مقالاتي رو كه جديدآ منتشر يا بروز شده اند رو مطالعه كنيد.

Beginners guide to SEO
Local small business SEO basics
Bloggers guide to SEO
11 Experts on Link building
SEO Theory guides
SEO guide to information architecture
5 Easy SEO tips for your website (video)
FireHorse guide to Google personalized search

 

برنامه ها و كلاسهاي آموزشي آنلاين سئو - SEO Trainings

اگر به دنبال سيستم جامعي براي يادگيري SEO هستين، مواردي كه ذيلآ اشاره شده، منابع قابل اعتمادي هستند كه برنامه هاي آموزشي منسجمي را براي اعضا خود فراهم ميارن.

SEO Book Training
Link Ninjas
Link Bait Coaching
SEOmoz Pro membership
Learn SEO Live
Search Engine College
SEOmoz Video training series
the Joomla SEO Book Club

سمينارها و كنفرانسهاي سئو - SEO Conferences

خب ما كه امكاناتش رو نداريم كه تو اين كنفرانسها و سمينار ها شركت كنيم ولي بعضي از اونها مطالبي رو كه تو اين جلسات مطرح ميشن رو در سايتشون قرار ميدن و بصورت مقالات مختلف در اختيار كاربران قرار ميدن.

SMX
SES
PubCon
SEO ToolSet
Elite Retreat
SEMPO Training
SEO Class
SEM Canada

وبلاگهاي سئو - SEO Blogs

وبلاگهاي بسيار زيادي در زمينه سئو وجود دارد كه برخي از اونها به ذكر مطالب بسيار ابتدائي و پيش پا افتاده مي پردازند و در برخي ديگه از اونها مطالب و مسائل بسيار پيشرفته و پيچيده سئو مطرحي ميشه. بنابران شما مي تونيد هر گونه مطلبي رو كه تصور مي كنيد از لابلاي اين منابع استخراج كنيد.

SEO by the Sea
SEO Theory Blog
Bruce Clay Blog
Top Rank Blog
Search Engine People
SEO Scoop
Snydey Sense
SEO Smarty
the FireHorse Trail
Pole Position
Local SEO Guide
10e20 Blog
SEM Scholar
the Link Spiel
AimClear Blog
SEO Book Blog
Blog Storm
Wiep Knoll Link building blog
SEOptimize
Brian Chappell
Fuel Interactive
Hamlet Batista
Jordan Kasteler
SEM Portland
SEOpscenter
Jennifer Slegg
Search Rank
SEM Insights
SEO Design Solutions
SEOmoz Blog
Audette Media
Cornwall SEO

ژورنالهاي خبري سئو - SEO Journals

اگه شما مي خواين كه از هرچي كه تو دنياي سئو ميگذره آگاهي داشته باشين و با تكنولوژيهاي جديدي كه در زمينه SEO مطرح ميشن آشنا بشين، حتما به سايتهاي زيرسر بزنيد و اخبار سئو رو از طريق اونها دنبال كنين:


Search Engine Land
Search Engine Journal
Search Engine Watch
Search Engine Guide
Marketing Pilgrim
Search Marketing Gurus

 

فرومهاي سئو - SEO Forums

من خودم توصيه نمي كنم كه براي شروع يادگيري به سراغ فرومها و تالارهاي گفتگو بريد. فرومها محلي براي تبادل انديشه و نظرات شخصي افراد هست و ممكن است پراكندگي مطالب و همچنين در برخي موارد، مطالب نادرست شما رو گمراه كنه. ولي پس از اينكه كمي با سئو آشنا شديد و وارد دنياي عملي شديد، مشاركت در بحثهاي اينگونه فرومها مي تونه نكته هاي ظريفي رو به شما آموزش بده كه در هيچ منبع ديگري نمي تونين اونها رو پيدا كنين!

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

SheerSEO بررسي رنكينگ سايت در گوگل و ياهو

ابزاري كه امروز مي خوام معرفي بكنم، بسيار مفيد و ارزشمند است و مهمتر از همه اينكه رايگان است و شما لازم نيست هيچ هزينه اي را بابت استفاده از اين ابزار پرداخت كنيد. همونطوريكه مي دونيد ترافيكي كه موتورهاي جستجوگر به سايت شما مي فرستند از ارزش بالائي برخوردار است چرا كه اين نوع ترافيك برخلاف روشهاي ديگه تبليغات آفلاين، ترافيك تصادفي نبوده بلكه شما ويزيتورهايي را دريافت مي كنيد كه به دنبال سرويس، محصول و يا اطلاعاتي مي گردند كه شما در وبسايت خود ارائه مي دهيد. كاربراني كه از طريق موتورهاي جستجوگر وارد سايت شما مي شوند، كلمه يا واژه هاي را در موتورهاي جستجوگرر سرچ مي كنند و اگر سايت و يا صفحات وب شما در نتايج بازگشتي موتور جستجو قرار گرفته باشد، كاربر سايت شما را پيدا كرده و از سايت شما ديدن خواهد كرد.

 

بنابراين دانستن اين مطلب كه صفحات سايت شما هنگام جستجوي كلمات كليدي در چه رتبه اي و مكاني قرار گرفته است و اينكه با گذشت زمان رنكينگ يا رتبه شما چه تغييري كرده است، بسيار حائز اهميت است.

 

SheerSEO بطور رايگان اين سرويس را در اختيار شما مي گذارد. كار كردن با آن بسيار ساده است! كافيست آدرس وبسايت خود را وارد كرده و خود اين ابزار سايت شما را مورد بررسي قرار مي دهد و كلمات كليدي را براي شما پيشنهاد مي كند.

خود شما نيز ميتونيد كلمات كليدي ديگري كه مد نظرتان هست را به سيستم اضافه كنيد. پس از اينكه كلمات را به نرم افزار داديد، نرم افزار رتبه سايت شما را براي كلمات كليدي تعيين شده در گوگل و ياهو در اختيار شما مي گذارد.

همچنين اين ابزار مي تواند سابقه رنكينگ و رتبه سايت شما را براي كلمات كليدي مختلف ذخيره كند و شما با استفاده از اين قابليت مي توانيد عملكرد سايتتان را در طول زمان بررسي كنيد.

 

اين ابزار امكانات بسيار زيادي را علاوه بر آنچه كه ذكر گرديد در اختيار كاربران قرار مي دهد كه پيشنهاد من اينه كه حتمآ سري با اين نرم افزار بزنيد. ضرر نمي كنيد!

منبع: سايت پرشيا سئو

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  |